597. Najlepszy dziennikarz na świecie
597. Najlepszy dziennikarz na świecie

597. Najlepszy dziennikarz na świecie

Ostrzeszów 12.11.2023

Cały blog jako bezpłatny eBook w formacie pdf.

Po raz kolejny piszę na temat Juliana Assange, ponieważ stał się on symbolem dla wyrzutów sumienia współczesnego świata. Na pewno nie jest to też ostatni artykuł, który jemu poświęcę. Mam nadzieję, że następny przyniesie dobre wiadomości o jego sytuacji.

Obraz olejny autorstwa edeldith. Źródło.

Julian Assange to największy dziennikarz na świecie. Choć Assange zrewolucjonizował ochronę źródeł w epoce cyfrowej, zakładając WikiLeaks 17 lat temu i publikując niektóre z największych historii XXI wieku, stawiał się o głowę ponad wszystkimi innymi żyjącymi dziennikarzami. I choć pokazuje światu, że największego dziennikarza świata można wsadzić do więzienia za ujawnianie niewygodnych prawd, to pokazuje światu, że można zamknąć każdego.

O to zawsze chodziło. Kwestią nie jest to, czy Assange przekroczył arbitralną granicę proceduralną, współpracując z Chelsea Manning nad ujawnieniem amerykańskich zbrodni wojennych. USA nie są zainteresowane ochroną swojego bezpieczeństwa narodowego. Nie chodzi tu o inne uzasadnienia, jakie ludzie wysuwają, aby usprawiedliwić swoje pozorne poparcie dla ścigania dziennikarza za uprawianie dziennikarstwa.

Chodzi o ustanowienie precedensu prawnego, który umożliwi imperium amerykańskiemu ekstradycję w dowolnym miejscu na świecie każdego, kto ujawni niewygodne fakty. Chodzi o pokazanie wszystkim dziennikarzom na całym świecie, że jeśli mogą to zrobić z największym z nich, mogą to zrobić z każdym. I podobnie jak wiele innych rzeczy w dzisiejszym świecie, chodzi o kontrolowanie narracji.

Zaakceptowanie prześladowań Juliana Assange’a oznacza zaakceptowanie idei, że wszystkie media na całym świecie muszą funkcjonować jako organy propagandowe rządu USA.

Artykuł Dziennikarstwo zamknięte w Belmarsh opublikowany 26.10.2023 r. na pressenza.com. Źródło.

W amerykańskim, podzielonym politycznie środowisku polityków, znalazło się 15 kongresmenów i jeden senator z różnych, wrogich z reguły partii, którzy zebrali się, cztery dni temu, by napisać wspólnie list do prezydenta Bidena. Nieczęste wydarzenie w amerykańskiej polityce. Przy tym różnorodne i potężne głosy, spośród których warto wymienić takie postacie jak: republikańska zwolenniczka Trumpa Marjorie Taylor Greene, libertariański senator Rand Paul, lewicowa strażniczka Demokratów Alexandria Ocasio-Cortez i przewodnicząca Demokratycznego Klubu Postępowego Pramila Jayapal.

Assange’owi, założycielowi WikiLeaks, grożą liczne zarzuty na podstawie ustawy o szpiegostwie w związku z jego rolą w publikowaniu tajnych dokumentów na temat Departamentu Stanu USA, Zatoki Guantanamo oraz wojen w Iraku i Afganistanie. Od 2019 r. przebywa w areszcie śledczym w Londynie i oczekuje na ekstradycję do USA, po tym, jak przegrał apelację od nakazu ekstradycji w sądach Wielkiej Brytanii.

Obowiązkiem dziennikarzy jest poszukiwanie źródeł, w tym dowodów w postaci dokumentów, w celu informowania opinii publicznej o działaniach rządu. Stanom Zjednoczonym nie wolno wszczynać niepotrzebnych postępowań karnych, które stwarzają ryzyko kryminalizacji powszechnych praktyk dziennikarskich, a tym samym utrudniania pracy wolnej prasy. Wzywamy Pana do jak najszybszego zakończenia tej sprawy.

Nasze roszczeniowe społeczeństwo, żyje w micie dobrobytu opartego na życiu ponad stan. Większość z nas ma kredyty do spłacenia. Niektórzy spłacają nawet kredyt wzięty na urlop. Jakby nie można było odpocząć taniej. Takie osoby nie będą ryzykować dla jakiegoś tam dziennikarza. Nawet jeśli w duchu popierają działalność Assange, nie będą się wychylać, by go poprzeć.

<Jeśli podoba Wam się to, co tutaj piszę, bardzo pomogłoby dalszemu rozpowszechnianiu tych artykułów, gdybyście je udostępniali Waszym znajomym na mediach społecznościowych.

Autor artykułu Marek Wójcik
Mail: worldscam3@gmail.com

Dodaj komentarz