596. Szklany obywatel
596. Szklany obywatel

596. Szklany obywatel

Ostrzeszów 11.11.2023

Cały blog jako bezpłatny eBook w formacie pdf.

Dzisiaj mija 105 lat, od kiedy po długiej niewoli Polska odzyskała suwerenność państwową. Gdybyśmy dzisiaj mieli możliwość zapytać, co ówcześni obywatele Polski sądzą o pomyśle oddania podejmowania decyzji dotyczących tej właśnie suwerenności, nie byłoby żadnych wątpliwości, jaką otrzymalibyśmy odpowiedź.

Cyfrowa tożsamość i zniesienie gotówki. Źródło. Artykuł ten ukazał się w czwartek na niemieckiej platformie Ansage.org.

W środę unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton pochwalił się na Twitterze czymś, co uważa za najnowsze osiągnięcie Brukseli, a mianowicie „europejskim portfelem tożsamości cyfrowej”. Dzięki temu cyfrowemu dowodowi tożsamości, w skrócie „eID”, wszyscy obywatele Europy będą mieli „bezpieczną tożsamość elektroniczną” do końca życia. Zachwycił się także „gigantycznym krokiem” i „światową premierą”.

Wiem, że większość czytelników, także i mnie, bulwersuje sam pomysł wprowadzenia cyfrowego numeru identyfikacyjnego. Chciałbym tutaj w miarę obiektywnie przedstawić argumenty za i przeciw.

Za wprowadzeniem takiego europejskiego PESELA przemawia:

  • Zmniejszenie biurokracji przy dokumentowanie tożsamości obywateli wszystkich krajów UE. W przyszłości wystarczy podać w jakimkolwiek urzędzie eID, bez posiadania jakichkolwiek papierów (paszport, prawo jazd, czy dowód osobisty), by udowodnić własną tożsamość;
  • Mniej papierkowej, urzędniczej roboty, z czym związane jest znaczne przyśpieszenie załatwiania spraw urzędowych;
  • Szybki dostęp do danych, które dotychczas były rozproszone na wielu niepowiązanych ze sobą systemach komputerowych. Na przykład lekarz szybko dotrze do wyników badań zleconych nie tylko przez niego, ale także innych specjalistów:
  • Gdy anonimowe dane obywateli Unii zebrane zostaną w jednym, centralnym banku danych, wtedy rządy poszczególnych krajów, mając dostęp do tych danych, będą mogły znacznie lepiej podejmować decyzje dla dobra swoich obywateli. Naturalnie pod warunkiem dobrej woli tych rządów.

Te zalety z pewnością przekonają te osoby, dla których wygoda ważniejsza jest od wolności. Następujące argumenty podkreślają wady takiego rozwiązania:

  • Pojęcie „szklany obywatel” określa sytuację, w której państwo posiada praktycznie wszystkie ważne informacje o wszystkich obywatelach. Nie będzie żadnych możliwości ochrony danych przed dostępem do nich przez urzędy, także tych, które zgodnie z prawem nie powinny tych danych oglądać. Pracownik policji może wtedy nie tylko sprawdzać stan konta bankowego i wszystkie transakcje, będzie miał także dostęp do informacji o tym, co i kiedy kupujesz, na jakiej stacji benzynowej tankujesz, lub dokąd wybierasz się autobusem, lub pociągiem;
  • Cyfrowy numer identyfikacyjny eID, jest warunkiem koniecznym wprowadzenia pieniądza cyfrowego i jednoczesnego wycofania z obrotu dotychczasowych pieniędzy w formie papierowej:
  • Możliwość zablokowania dostępu do konta bankowego dla „niepraworządnych”, czyli krytykujących rząd obywateli;
  • Możliwość zablokowania paszportu dla „niepraworządnych”, czyli krytykujących rząd obywateli; Do Singapuru od stycznia 2024 r. wpuszczane będą jedynie osoby zidentyfikowane biometrycznie. Źródło;
  • W przypadku kradzieży tożsamości wszystkie dane ofiary są dostępne dla przestępcy i ułatwią mu nie tylko dostęp do pieniędzy, ale także zawarcia nowych kredytów, i co może być jeszcze bardziej groźne popełnianie przestępstw w imieniu pokrzywdzonej osoby;
  • Podczas blackoutu, czyli gdy zabraknie prądu, nie będzie możliwości zakupów, czy załatwienia czegokolwiek w urzędach. Nie będzie możliwe wejście do własnego domu w osiedlach, gdzie dla bezpieczeństwa wprowadzi się kontrolę eID lub skanowanie biometryczne. Urządzenia potrzebują prądu, by działały. Lokalny agregat prądotwórczy nie wystarczy, gdy zabraknie również internetu.

Cyfrowy identyfikator nie jest jeszcze w pełni zatwierdzony. Musi zostać uprawomocniony w Parlamencie Europejskim.

Większość informacji z tego artykułu pochodzi z tego vloga na YouTube w języku niemieckim.

<Jeśli podoba Wam się to, co tutaj piszę, bardzo pomogłoby dalszemu rozpowszechnianiu tych artykułów, gdybyście je udostępniali Waszym znajomym na mediach społecznościowych.

Autor artykułu Marek Wójcik
Mail: worldscam3@gmail.com

Dodaj komentarz