100. Eksperymentalne paszporty
100. Eksperymentalne paszporty

100. Eksperymentalne paszporty

Wiedeń 9.7.2021

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

Podczas gdy Unia Europejska z pełnym impetem usiłuje wprowadzić “zielony paszport” poświadczający przyjęcie eksperymentalnej substancji bezpodstawnie nazywanej szczepionką, w innych krajach, np. w Izraelu rządy wycofują się z tego pomysłu nowej formy apartheidu.

Jeszcze dobitniej widać tę tendencję w USA. 1 lipca pojawił się w amerykańskim magazynie MIT Technology Review artykuł Twój przewodnik po tym, co dzieje się z paszportami szczepionek w USA. Jedynie w czterech z 50 stanów USA ten dokument jest stosowany. Są to Hawaje, Kalifornia, Luizjana i Nowy York. W 19 Stanach obowiązuje całkowity zakaz stosowania takiego paszportu (banned). w 7 następnych są przygotowywane odpowiednie przepisy prawne (ban proposed). W trzech stanach jest właśnie rozważane wprowadzenie takiego zakazu (under consideration). W pozostałych 21 stanach nie podjęto żadnej decyzji.

A jak to wygląda w Europie? Otóż 7 z 27 krajów UE wprowadziło od 1 lipca ten dokument do użytku. Są to Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Grecja, Niemcy i Polska.

Jak to działa: Certyfikat ma postać kodu QR, który można przechowywać na telefonie komórkowym lub wydrukować na papierze. Według komisji dane nie są następnie nigdzie zapamiętywane ze względów bezpieczeństwa i prywatności.

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz