478. Rosja przejęła Bachmut
478. Rosja przejęła Bachmut

478. Rosja przejęła Bachmut

Wrocław 21.5.2023

Cały blog jako bezpłatny eBook w formacie pdf.

Nie relacjonowałem w moim blogu działań militarnych na froncie dziwnej wojny na Ukrainie. Trudno znaleźć obiektywne informacje w gąszczu propagandy polityczno-militarnej. Propagandy, którą kreują w równym stopniu wszystkie strony konfliktu. Jednym z bardziej obiektywnych i zarazem dobrze poinformowanych źródeł informacji jest platforma Southfront.

Tak piszą o swojej filozofii redaktorzy platformy: Jest zbyt wiele „brudnych gier” ze strony mediów głównego nurtu, które próbują ukryć prawdziwą prawdę o przyczynach prowokujących różne konflikty, przed którymi stoi dzisiejszy świat. Tworzą fałszywy obraz fikcyjnego wroga, sterują opinią publiczną i tworzą w różnych krajach zgodę ludzi na wojnę, kontrolując narrację wydarzeń. Doskonałym tego przykładem jest to, co wydarzyło się na Ukrainie, kiedy tysiące źle poinformowanych ludzi, karmionych dezinformacją i pustymi obietnicami, wyszło na ulice i zniszczyło stabilne instytucje narodu. Źródło. Ostatnie zdanie dotyczy zorganizowanego przez CIA przewrotu na Majdanie w lutym 2014 r.

We wczorajszym wpisie: Sytuacja militarna na Ukrainie 20 maja 2023 r. źródło, podano, że armia rosyjska zdobyła miasto Bachmut.

Położone w strategicznie ważnym miejscu miasto Bachmut jest terenem zaciekłych walk trwających już wiele miesięcy. By ocenić rozmiar zniszczeń, w mainstreamowej, niemieckiej ZDF pokazano zdjęcia satelitarne. Źródło.

Bloki i szkoła nr 12 w centrum: Zdjęcie z 8 maja 2022 r. Źródło: ap

Dla porównania ten sam obszar dzisiaj:

Ta sama dzielnica rok później: Zdjęcia z 15 maja 2023 r. Źródło: ap

Może któryś ze zwolenników taktyki pokojowej polegającej na dostarczaniu broni Ukrainie zastanowi się nad skutkami takich posunięć. Jedyne efekty dozbrajania strony konfliktu, która nie jest w stanie wygrać tej awantury, to zniszczenia, przedłużenie w czasie i tak już przegranej wojny oraz co najważniejsze – niepotrzebne ofiary w ludziach po obu stronach frontu. Kto ponosi koszty tej wojny? Bezpośrednio na pewno Rosja i Ukraina, szczególnie koszty w ludziach. Finansowe koszty ponosi Rosja i w olbrzymiej mierze zachodni podatnicy.

Zaostrzający się konflikt o finansowanie rządu USA, może w ciągu najbliższych tygodni doprowadzić do bankructwa tego państwa. Jeśli do tego dojdzie, to Ukraina zostanie pozbawiona większości dostaw broni. Prezydent tego kraju nie będzie miał już innego wyjścia, niż doprowadzić do rozmów pokojowych. Można było rozmawiać z Rosją po jej ultimatum z grudnia 2021 r. Wtedy nie doszłoby do tej niepotrzebnej wojny. Jednak siły prowojenne najwyraźniej miały wówczas przewagę w Waszyngtonie.

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz