428. Lobby farmaceutyczne
428. Lobby farmaceutyczne

428. Lobby farmaceutyczne

Wrocław 21.3.2023

Cały blog jako bezpłatny eBook w formacie pdf.

W niedzielę, w austriackim Der Status, pojawił się interesujący artykuł: Lobby farmaceutyczne, EMA i UE: Pociągnąć do odpowiedzialności skorumpowanych twórców szczepionek! Źródło. Chciałbym zaznaczyć, że pomimo pewnej nieścisłości – to nie ojciec Roberta F. Kennedyego juniora został jesienią 1963 roku zamordowany, lecz jego wujek John F. Kennedy – artykuł jest wart przeczytania.

Europejska Agencja Leków (EMA) jest agencją Unii Europejskiej odpowiedzialną za ocenę i nadzór nad lekami (i szczepionkami). Została założona przez Parlament Europejski i ma siedzibę w Amsterdamie. Przewodniczy jej irlandzka lobbystka farmaceutyczna Emer Cooke. EMA jest centralnym organem regulacyjnym w UE i jest w 86% finansowana przez przemysł farmaceutyczny. Wygląda na to, że smród korupcji na tej planecie masowo pochodzi z UE…

Stopniowo, dzięki plandemii, dociera do świadomości wielu osób, że przemysł farmaceutyczny nie po to został stworzony, by sprzedawać lekarstwa. Oni sprzedają substancje zamieniające objawy chorób na skutki uboczne. To jest duże uproszczenie, ale jeśli ktoś chciałby temu zaprzeczyć, to prosiłbym, żeby dał przykład chociaż jednego lekarstwa dostępnego w aptece, na receptę lub bez, które leczy chorobę i nie tworzy poprzez skutki uboczne nowych chorób. Pytani o takie cudo farmaceuci, nie byli w stanie niczego takiego zaprezentować, pomimo bogatego zaopatrzenia ich sklepu z produktami chemicznymi popularnie nazywanego apteką. Naturalnie chodzi tu o środki farmaceutyczne zwane „lekarstwami”.

Z pewnością niektórzy farmaceuci będą oburzeni takim postawieniem sprawy. Nie zdziwi mnie to, przecież jeśli ktoś poświęcił swoje życie, by pomagać bliźnim i nagle dowiaduje się, że jego pomoc jest trzecią w rankingu przyczyn śmierci na świecie – w przypadku stosowania produktów farmaceutycznych zgodnie z zaleceniami lekarza – to musi przeżywać szok. W moim artykule z listopada 2020 roku Czy branża farmaceutyczna to mafia? zaznaczyłem, że zdecydowana większość pracowników z tej branży ma dobre intencje. Powiem więcej: nie wszyscy managerowie wielkich koncernów BigPharma są ludźmi bez skrupułów dążącymi do zysków i świadomie szkodzą klientom.

Trzeba to uwzględnić i nie traktować każdego farmaceutę jak członka mafii. Naturalnie, że kartele tej branży działają na zasadach mafijnych. W artykule Krótka historia medycyny opisałem, w jaki sposób powstała i na czym opiera się współczesna medycyna. Można to w skrócie tak ująć: medycyna bazuje na naiwnej wierze, że ludzie w białych fartuchach są jedynie po to, by nas uzdrawiać.

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz