409. Rozmowa szefów państw
409. Rozmowa szefów państw

409. Rozmowa szefów państw

Wiedeń 25.2.2023

Cały blog jako bezpłatny eBook w formacie pdf.

Przedstawię Wam dzisiaj rozmowę telefoniczną pomiędzy Angelą Merkel – byłą kanclerz Niemiec, nazywaną pieszczotliwie „mamuśka” i Petro Poroszenko – byłym prezydentem Ukrainy. Ten ostatni nie całkiem autentyczny – podszyli się pod niego rosyjscy żartownisie Wowan i Lexus. Dwaj komicy Wowan i Lexus są znani na całym świecie ze swoich telefonicznych żartów. Oprócz Merkel ich „ofiarami” byli Michaił Gorbaczow, George W. Bush, książę Harry, Elton John, John McCain i Witalij Kliczko. Także wiedeński burmistrz Michael Ludwig – wielki zwolennik stosowania masek FFP2 rozmawiał z fałszywym Witalijem Kliczko. Warto też wspomnieć rozmowę naszego prezydenta Dudy z Macronem.

Ci dwaj znani rosyjscy aktorzy, tym razem pokonali Angelę Merkel. Aktorzy właśnie opublikowali całą rozmowę. W niemieckim just-now.news pojawił się artykuł: Angela Merkel dała się nabrać na żartobliwy telefon – Wowan i Lexus odkrywają wybuchowe prawdy. Za przekręcone tłumaczenie odpowiada Google. Źródło artykuł w języku niemieckim.

Rozmowa częściowo w języku niemieckim i częściowo rosyjskim. Można włączyć polskie napisy.

Pani ekskanclerz podkreśliła podczas rozmowy, że zachód musi występować solidarnie za Bidenem – bo jak się wyraziła: zrobi to na Rosji wrażenie. Pani Merkel ma rację – Rosjanie mają poczucie humoru.

Myślę, że nie ma sensu grzebać w 2014. W tamtym czasie wszyscy podpisali tę umowę, aby zapobiec czemuś gorszemu […] tak, Ukraina miała czas na dalszy rozwój między 2014 a 2021, to była część pańskiej prezydentury. […] po prostu ten zysk w czasie był bardzo dobry dla Ukrainy, jednak nadal nie zapobiegł tej wojnie.

To stanowisko pani kanclerz już znamy. Porozumienia mińskie – czyli traktat o zawieszeniu broni – służyły jedynie zyskaniu na czasie, by dozbroić stronę ukraińską. Doskonały przykład wierności dla „zachodnich wartości” – oszwabić, przechytrzyć i oznajmić światu, że bronimy prawdy i wolności.

W rozmowie poruszono także kwestię polskich żądań reparacji wojennych.

Angela Merkel: Mogę tylko powiedzieć, że mamy różne zdania. Rząd niemiecki, tak było już za moich czasów, nie tylko mamy to z Polską, mamy też takie żądania od Grecji, mamy takie żądania, hm, są też takie żądania we Włoszech. Raz po raz coś mamy. W opinii prawnej, że w kontekście zjednoczenia Niemiec i umowy 2+4, te kwestie są ostatecznie uregulowane i my to stanowisko reprezentujemy.

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz