225. Rozmowa Putina z Guterresem
225. Rozmowa Putina z Guterresem

225. Rozmowa Putina z Guterresem

Wiedeń 1.5.2022

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

We wtorek 26 kwietnia odbyła się w Moskwie, przy słynnym już długim stole, rozmowa sekretarza generalnego ONZ z prezydentem Rosji. Ten film w języku niemieckim, jest jedynym, przedstawiającym stanowiska obu stron, który udało mi się na YouTube znaleźć.

https://www.youtube.com/watch?v=fZeRev8tEpE

Istnieje możliwość włączenia polskich napisów. Gdyby link nie działał, co w dobie gorliwej cenzury jest prawdopodobne, można go będzie obejrzeć, niestety bez możliwości tłumaczenia tutaj.

Sekretarz Generalny ONZ wyraził zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie, podkreślając jednocześnie potrzebę wielostronnego porządku światowego opartego na Karcie Narodów Zjednoczonych i prawie międzynarodowym. Antonio Guterres przedstawił również dwie propozycje, które wysunął tego samego dnia podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Propozycje te dotyczą sytuacji osób cywilnych oraz korytarzy humanitarnych, w szczególności dla mieszkańców Mariupola, a także powołania humanitarnej grupy kontaktowej, w której skład wchodziöyby Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UN OCHA), Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ( MKCK), Rosja i Ukraina mają współpracować, aby te korytarze były naprawdę bezpieczne i skuteczne.

Odpowiedź Putina na zarzut inwazji w Donbasie:

Jeśli chodzi o inwazję, jestem dobrze zorientowany w dokumentach Międzynarodowego Trybunału na temat sytuacji w Kosowie. Właściwie sam je czytałem. Bardzo dobrze pamiętam orzeczenie Międzynarodowego Trybunału, który stwierdza, że wypełniając swoje prawo do samostanowienia, terytorium jakiegokolwiek państwa nie musi ubiegać się o zgodę rządu centralnego kraju, aby proklamować swoją suwerenność. To było orzeczenie w sprawie Kosowa i tak zadecydował Międzynarodowy Trybunał i wszyscy poparli tę decyzję. Osobiście czytałem wszystkie komentarze organów sądowych, administracyjnych i politycznych w Stanach Zjednoczonych i Europie – wszyscy poparli tę decyzję.

Jeśli tak, to republiki Donbasu, Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa, mogą korzystać z tego samego prawa bez uzyskania zgody władz centralnych Ukrainy i ogłaszania swojej suwerenności, ponieważ ten precedens został stworzony.

Mieszkańcy Krymu i Sewastopola wyrazili swoją wolę . Działali praktycznie tak samo, jak ludzie mieszkający w Kosowie – podjęli decyzję o niepodległości, a następnie zwrócili się do nas z prośbą o wstąpienie do Federacji Rosyjskiej. Jedyna różnica między tymi dwoma przypadkami polegała na tym, że w Kosowie decyzję o suwerenności przyjął parlament, podczas gdy Krym i Sewastopol podjęły ją w ogólnokrajowym referendum.

Wiele państw uznało Kosowo. Faktem jest, że wiele krajów zachodnich uznało Kosowo za niepodległe państwo. To samo zrobiliśmy z republikami Donbasu. Następnie te republiki poprosiły nas o udzielenie im pomocy wojskowej w radzeniu sobie z państwem, które rozpoczęło przeciwko nim operacje wojskowe. Mieliśmy do tego prawo w pełnej zgodności z rozdziałem VII art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych.

Zakład Azovstal został całkowicie odizolowany. Wydałem rozkaz powstrzymania ataków. Nie ma tam teraz bezpośredniej walki. Tak, władze ukraińskie twierdzą, że w zakładzie przebywają cywile. W tym przypadku ukraińskie wojsko musi ich uwolnić, w przeciwnym razie zrobią to, co zrobili terroryści w wielu krajach, co ISIS zrobiło w Syrii, kiedy używali cywilów jako żywych tarcz. Najprostszą rzeczą, jaką mogą zrobić, jest uwolnienie tych ludzi; to takie proste.

Powiedział pan, że korytarze humanitarne Rosji są nieskuteczne. Panie Sekretarzu Generalny, został Pan wprowadzony w błąd: te korytarze są skuteczne. Ponad 100 000 osób, 130 000–140 000, jeśli dobrze pamiętam, opuściło Mariupol z naszą pomocą i mogą swobodnie jechać, gdzie chcą, do Rosji lub na Ukrainę. Mogą iść, gdzie chcą; nie przetrzymujemy ich, ale zapewniamy im pomoc i wsparcie.

Cywile w Azovstal, jeśli są, również mogą to zrobić. Mogą wyjść, tak po prostu. To przykład cywilizowanego stosunku do ludzi, przykład oczywisty. I każdy może to zobaczyć; wystarczy porozmawiać z ludźmi, którzy opuścili miasto. Najprostszą rzeczą dla personelu wojskowego lub członków batalionów nacjonalistycznych jest uwolnienie cywilów. Przestępstwem jest trzymanie cywilów w roli żywych tarcz.

Możecie się zgadzać z tą argumentacją lub nie. Interpretacja zawsze powinna być możliwa według własnych przekonań odbiorcy. Jak jednak moglibyście się ustosunkować do pozycji przedstawianych przez Putina, w sytuacji, gdy ukrywa się przed wami jego stanowisko?

Jeśli cenzorzy medialni uważają, że tylko jednostronna relacja wydarzeń jest słuszna, to uważają odbiorców ich wiadomości za kretynów niepotrafiących samodzielnie myśleć. Jak wiemy, w wielu przypadkach są skuteczni…

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz