208. Druga strona medalu
208. Druga strona medalu

208. Druga strona medalu

Wiedeń 28.3.2022

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

Już przyzwyczailiśmy się do obrazów wojny na której ta zła strona, czyli Rosja popełnia zbrodnie wojenne, natomiast Ukraina dzielnie i bohatersko broni swojej suwerenności. Jeśli patrzeć na to jedynie z perspektywy ostatniego miesiąca, to bez wątpienia Rosja jest agresorem. Nie zamierzam roztrząsać teraz politycznych przyczyn tej wojny. Tym razem chciałbym Wam pokazać jak ta wojna wygląda od drugiej strony.

Tak samo jak w naszych, zachodnich mediach, także i tam znajdziemy sporo przesady i zakłamania. Tak działo się we wszystkich dotychczasowych wojnach. Rozwój technologii, pozwolił nam oglądać jednostronne i bardzo często po prostu nieprawdziwe relacje z wojny, siedząc przed TV i chrupiąc chipsy.

Zacznę od mniej drastycznych obrazów przekazanych przez kanał na Telegramie. więcej informacji o tym kanale w języku niemieckim przeczytacie tutaj.

W piątek do miasta Izyum (około 100 km na południowy wschód od Charkowa), przybył pierwszy konwój ciężarówek z pomocą humanitarną z Rosji. I to pomimo tego, że miasto nie zostało jeszcze całkowicie oczyszczone z sił ukraińskich, a armia ukraińska ostrzeliwała miasto z artylerii. Ale wymaga tego sytuacja humanitarna, nie można było dłużej czekać z dostawami pomocy.

A teraz dla równowagi informacje o sukcesach rosyjskiej armii. Te informacje podane w ubiegłym tygodniu (źródło), traktowałbym podobnie jak informację o przejęciu rosyjskiego czołgu przez ukraińskich cyganów. Przedstawiam je jednak, byście mieli porównanie. Film w języku rosyjskim.

🇷🇺 Rosyjskie Ministerstwo Obrony o statusie operacji specjalnej na Ukrainie:
▪️ W ciągu jednego dnia Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej zniszczyły 117 obiektów wojskowych Ukrainy, w tym przeciwlotniczy zestaw rakietowy S-300;
▪️ Rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła trzy ukraińskie samoloty (dwa Su-25 i jeden Su-24) oraz sześć dronów.
▪️Zniszczony został pocisk taktyczny „Toczka-U” w pobliżu miasta Wasiljewka.
▪️Precyzyjny pocisk manewrujący „Onyks” niszczy skład paliwa w pobliżu Nikołajewa, który dostarczał paliwo ukraińskiej armii ▪️Pociski manewrujące „Kaliber” zniszczyły magazyn amunicji i broni w pobliżu Wielkich Korowni w regionie Żytomierza

Następny film także w języku rosyjskim (źródło), pokazuje Aleksego Klimenko, członka ukraińskiej nacjonalistycznej organizacji ATO:

Już w wieku 16 lat trafił do organizacji FC Metalist Charków. To jest właśnie ta organizacja, która brała udział w masakrze Rosjan palonych żywcem w Odessie w maju 2014 roku.
Teraz Aleksiej przeprasza, mówi, że wszystko zrozumiał, ale wtedy mówi, że nic nie myślał. Walki o narkotyki były ciekawsze.
Jego historia jest przykładem dla innych. Młody mężczyzna, a ilu było takich jak on? Ilu zostało poddanych praniu mózgu przez wpompowanie do głowy neonazistowskich pomysłów?
Czego potrzebują młodzi ludzie z nadmiarem adrenaliny? Całkowitej swobody i zachęty do jakiegokolwiek czynu (oczywiście przestępczego).
Łatwo zauważyć, że ci faceci nie pasjonowali się malarstwem.

W Mariupol ukraińscy nacjonaliści wypalili symbol swastyki na ciele młodej dziewczyny:

„Ciało dziewczynki pokazali nam bojownicy DNR (Republika Doniecka) – leżało w piwnicy szkoły w Mariupolu, gdzie mieli bazę nacjonaliści azowscy.
Jedno z ramion dziewczynki zostało oderwane, a resztki celofanowego worka lub kleju taśma zakryła jej głowę, zobaczcie swastykę na brzuchu. Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości co do istnienia ukraińskich nacjonalistów”?

Ten film nie jest dla osób o słabych nerwach. Dlatego podałem jedynie link. Ukraińscy żołnierze biją rosyjskich jeńców wojennych i strzelają im w nogi (widoczne na końcu filmu). Wyraźne naruszenie konwencji genewskich o traktowaniu jeńców wojennych. Jest jeszcze druga część tego filmu, ale nie chcę jej pokazywać. Zainteresowanym polecam link źródłowy.

Chyba wystarczy tego okrucieństwa. Problem zbrodni wojennych nie jest tak jednoznaczny, jak usiłują nam przedstawić nasze skorumpowane media. Pomyślcie o tym, gdy telewizja wywołuje w Was uczucie nienawiści do wszystkiego, co ma do czynienia z Rosją. To jest retoryka wojenna i z realnym życiem niewiele ma wspólnego. To celowe działanie – tak zmanipulowany człowiek, nie będzie miał skrupułów, gdyby musiał zabić Rosjanina w razie konfliktu zbrojnego – to przecież “przestępca wojenny” i w ogóle “ktoś gorszy”…

Autor artykułu Marek Wójcik

2 Comments

 1. Elżbieta

  Dokładnie myślę, że ludźmi oglądającymi tv można manipulować, i to takimi którzy nie używają swojego mózgu. Nawet u mnie w rodzinie nie komentuję wojny. Tak jak byliśmy zgodni co do srovida, rozdmuchanego przez media, wiedzieliśmy , że media manipulują danymi i ludźmi tak teraz moi bliscy wierzą w media. Dla mnie to szok, że nagle uwierzyli w to co mówią przez 24h/dobę o wojnie. Ja na szczęście nie oglądam żadnych mediów 👍mam swój rozum i wolę się nim posługiwać. Pozdrawiam serdecznie. Mam jednak nadzieję, że takich jak ja jest więcej, tzn. takich, który chcieliby wysłuchać wieści każdej ze stron sporu. Banderowcom nie wierzę, żal tylko zwykłych ukraińskich ludzi.

  1. Ma Pani rację. Trzeba wysłuchać wszystkie strony konfliktu. Zupełnie niezależnie od naszej opinii. Inaczej nie mamy szansy wyjść poza nasz świat i spojrzeć innymi oczami..

   Jedna uwaga: manipulacja w TV działa także na tych, którzy wiedzą, że to jest manipulacja.
   Sposób prezentowawia obrazów, wielokrotne powtarzanie kłamstw, działa na podświadomość.
   Jedynym skutecznym sposobem uniknięcia manipulaji jest ograniczenie, a jeszcze lepiej całkowite zaprzestanie oglądania tych kłamstw.

   Ludzi myślących odmiennie od narzuconej nam, jedynie słusznej filozofii, jest na świecie bardzo dużo. Oczywiście także ta grupa ma różne poglądy na te sprawy i tak być powinno.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz