197. Wojna w mediach
197. Wojna w mediach

197. Wojna w mediach

Wiedeń 26.2.2022

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

Ten artykuł nie ma na celu ośmieszenie, naprawdę poważnej sytuacji, związanej z wojną na Ukrainie. Chcę jedynie pokazać, jak się manipuluje opinią publiczną.

Z każdym dniem rośnie ilość ludzi, którzy krytycznie oceniają wiarygodność publicznych mediów. Są nawet tacy, którzy twierdzą, że prognozy pogody są manipulowane, szczególnie te, dotyczące dni z zapowiedzianymi manifestacjami.

W niemieckim Bild przedstawiono takie zdjęcie:

Ukraina: Putin strzela do cywilów

Jak w starym dowcipie “W moskiewskiej Prawdzie ukazał się artykuł: Iwan Iwanowicz wygrał samochód na placu Czerwonym w Moskwie. Wiadomość w zasadzie prawdziwa, tylko to był Paweł Pawłowicz, nie w Moskwie, ale w Petersburgu (wtedy Leningrad), nie na placu Czerwonym, ale w małym zaułku, to nie był samochód tylko rower i wcale go nie wygrał, lecz mu go skradziono”.

Dlaczego odgrzewam takie żarty z brodą? Otóż jeśli popatrzycie na przedstawione powyżej zdjęcie z dodanym wizerunkiem uśmiechającej się kobiety pomazanej keczupem i porównacie z poniższym zdjęciem to właśnie takie skojarzenia mogą i Wam przyjść do głowy.

Zdjęcie nie jest z Charkowa, ale z Magnitogorska, po eksplozji gazu w roku 2018.

A tutaj drugi przykład także z “szacownego” pisma Bild:

Rosjanie przedzierają się do Kijowa

Redaktorzy prawdopodobnie przejęli się sytuacją z gazem, gdyż ponownie pokazali zdjęcie po eksplozji gazu tym razem w Chinach z roku 2015. Możecie obejrzeć bezpośrednią relację z tego wypadku. Czy jest to lenistwo dziennikarzy, czy brak im po prostu materiału popierającego od góry narzuconą narrację? Myślę, że jedno i drugie.

Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku pisałem o przenikaniu w Bild prawdziwych informacji. Po tym jak Julian Reichelt odszedł z Bild, którego był właścicielem, pismo wróciło na szlachetną drogę jednej, jedynej “prawdy”.

To jest zdjęcie pokazujące powagę sytuacji na Ukrainie – tym razem z Die Welt:

Ukraina zamknęła całkowicie przestrzeń powietrzną! Ach, ci turyści!

Przedstawię Wam bez komentarza kilka zdjęć, tych zachodnio medialnie “dobrych” Ukraińców:

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz