108. Lepiej późno niż wcale
108. Lepiej późno niż wcale

108. Lepiej późno niż wcale

Wiedeń 5.8.2021

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

Od niedawna pojawiają się na YouTube nowe filmy z wiadomościami i opiniami dotyczącymi pandemii produkowane przez niemieckie czasopismo Bild, które mnie bardzo zaskakują. Już miesiąc temu 8.7.2021 pojawił się ten film Niekończące się reguły korony: kiedy kończy się szaleństwo?, który obejrzało ponad milion osób. W tym filmie występuje osobiście szef tego pisma Julian Reichelt i rzeczowo krytykuje postępowanie niemieckiego rządu w sprawie pandemii. Film jest po niemiecku – tutaj sprawdzicie jak włączyć polskie napisy.

Film zaczyna się mową niemieckiego ministra zdrowia, który zapowiada przedłużenie obowiązku noszenia maski i zachowania dystansu. Pan Reichelt powiedział: Pytaniem nie jest, dlaczego my musimy takie reguły przestrzegać – pytanie powinno brzmieć: czy rząd ma prawo narzucać nam takie reguły?

Minister zdrowia powiedział, że działania rządu spowodowane pandemią zakończą się, gdy 85% obywateli Niemiec zostanie zaszczepionych. Stąd tytuł tego filmu – niemiecki rząd nie zamierza wcale zakończyć pandemii – za bardzo mu się ta sytuacja spodobała i mogłoby się bardzo źle dla rządu skończyć, gdy zostaną zadane pytania o powody wprowadzenia stanu zagrożenia pandemią.

Gdyby to pismo od początku krytykowało postępowanie pandemiczne władzy, nie byłoby w tym nic dziwnego. Od półtora roku pojawiały się w nim codziennie informacje o nowych infekcjach i zmarłych z powodu Covid19. Opierano się najczęściej na prawdziwych informacjach, ale tak przedstawionych, by wywołać pożądany efekt – czyli strach. Przykładem może być artykuł z 17 listopada 2020 opisujący, jak więźniowie w Teksasie przenoszą tuziny zmarłych na koronę do samochodów chłodni. Dziś wiemy, że te informacje były specjalnie preparowane na potrzeby pandemii strachu.

Takich filmów, jak ten przedstawiony, obejrzałem w ostatnim czasie przynajmniej dziesięć. Rozsądna, nie agresywna krytyka poparta dobrymi argumentami. Dawno nie mieliśmy z czymś takim do czynienia – stąd moje zdziwienie.

Przyczyny zmiany sposobu informowania na bardziej rzetelne mogą być różne. Może to być próba szantażu wobec władz. Na zasadzie, dajcie nam więcej kasy to przestaniemy tak pisać. Może to być próba wpłynięcia na wyniki wyborów do niemieckiego parlamentu pod koniec września. Może to być – czego w mojej naiwności najbardziej bym sobie życzył – próba zakończenia medialnej propagandy i przełamanie monopolu “jedynie słusznej prawdy”.

Autor artykułu Marek Wójcik

3 Comments

  1. Jolanta

    Witam panie Marku! Czytam pana wpisy od ponad roku. Nie wiem jak trafiłam na tego bloga, szukałam informacji poprostu, bo coś mi się nie zgadzało z tą pandemią. Pana artykuły dużo mi pomogły w podejmowaniu różnych decyzji. Mam nadzieję, że wszystko w porządku u pana, bo zaniepokoił mnie brak aktywności na blogu od dwóch tygodni. Pozdrawiam. Jola.

  2. Jolanta

    Witam panie Marku! Znalazłam tego bloga ponad rok temu i przeczytałam wszystkie wpisy jakie pan wstawił. Pomogło mi to utwierdzić się w moim przekonaniu, co do tej chorej sytuacji na świecie. Czytam i słucham także innych , którzy myślą i nie zgadzają się z tym co w TV można zobaczyć. Dziękuję , że są tacy ludzie jak pan. Ja sama nigdy nie dotarłabym do tych wszystkich informacji które pan podaje. Pozdrawiam i mam nadzieję, że wszystko dobrze u pana, bo dawno nie było nowego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code