576. Przechytrzyć cenzurę
576. Przechytrzyć cenzurę

576. Przechytrzyć cenzurę

Wiedeń 17.10.2023

Cały blog jako bezpłatny eBook w formacie pdf.

Coraz częściej dochodzą do mnie sygnały, że mój blog jest niedostępny. Jeszcze latem użytkownicy wchodzący na mój blog z Facebooka byli na trzeciej pozycji w rankingu wszystkich użytkowników. Dzisiaj znajdują się na pozycji 32. Nie spowodowało to spadku ilości odwiedzających, gdyż ten facebookowy shadow banning – w dosłownym tłumaczeniu blokada cień, technika ograniczająca widoczność wpisów na mediach społecznościowych – skompensowali użytkownicy z innych platform.

Naturalnie nie tylko moja strona jest zwalczana przez globalne siły ciemności. Także większe platformy, a w pierwszym rzędzie ich czytelnicy borykają się z coraz to nowymi szykanami. Najczęściej są one natury technicznej. Z pewnością część z nich nie ma z polityką i cenzurą nic wspólnego. Technika zawsze może zawieść. Jednak coraz częściej mamy do czynienia z zaplanowaną i bezwzględnie prowadzoną walką przeciwko „dezinformacji”. Gdyby mielibyśmy rzeczywiście do czynienia z fałszywymi informacjami, wystarczyłoby podać te „prawdziwe” i poprzeć je dowodami.

Nie jest łatwo znaleźć argumenty, mediom, które rozsiewają narzucone im przez potencjalnych władców świata fake newsy i po prostu nie potrafią tego uzasadnić. Dlatego najprostszym rozwiązaniem jest propaganda walki z „mową nienawiści”, którą te media same propagują, dzieląc społeczeństwa na wrogie sobie grupy. Przykłady? Zaszczepieni przeciwko niezaszczepieni, zwolennicy obrony zaatakowanej niewinnie Ukrainy – szukający prawdziwych powodów tej sztucznie sprowokowanej wojny. Teraz podobne podziały tworzą media na płaszczyźnie Izrael i Palestyna.

Twórca grafik dla The Guardian, Steve Bell, został wyrzucony z gazety, w której pracował przez co najmniej 40 lat z powodu „antysemickiego” komiksu.
Tekst na obrazie: mieszkańcy Gazy wyjeżdżajcie teraz.

Na wszelkie próby cenury zawsze znajdą się sposoby omijania jej. Temu tematowi poświęcony został artykuł na Uncut-news,ch Techniki obchodzenia cenzury w Internecie. Źródło. Znajdziecie tu opisane w przystępny sposób metody omijania internetowej cenzury. Takie wskazówki jak przeglądarka Tor z linkiem do strony, gdzie można ją ściągnąć, czy linki do bezpiecznych serwerów dostawców VPN – wirtualne sieci prywatne. Są tu także przedstawione strony przechowujące zablokowane strony. Taka forma archiwum internetowego. Nawet gdy ktoś zmieni zawartość strony internetowej, można często dotrzeć do poprzednich wersji tej strony.

Przeglądarka Tor ukrywa Twoje miejsce i kraj gdzie aktualnie jesteś, gdyż korzysta z pośrednictwa innych serwerów, które to umożliwiają. Wszystko to jest bezpłatnie dostępne. Program można ściągnąć poprzez link w powyżej podanym artykule.

Cenzura ma na celu oduczyć nas samodzielnego myślenia. Żyjąc w niewiedzy, trudno jest mieć prawidłowy osąd wydarzeń. Ukrywanie prawdy jest tchórzostwem — obawą, że cenzurujący zostanie zarzucony argumentami, na które brakuje mu odpowiedzi.

Prawo o cenzurze nie jest prawem, tylko środkiem policyjnym. I jest to zły środek policyjny, bo nie osiąga tego, co zamierzono, a osiąga to, czego nie zamierzono. O wolności prasy (1842) autor Karol Marks. Miał rację, twierdząc: byt określa świadomość.

<Jeśli podoba Wam się to, co tutaj piszę, bardzo pomogłoby dalszemu rozpowszechnianiu tych artykułów, gdybyście je udostępniali Waszym znajomym na mediach społecznościowych.

Autor artykułu Marek Wójcik
Mail: worldscam3@gmail.com

Dodaj komentarz