524. Niebezpieczny ładunek
524. Niebezpieczny ładunek

524. Niebezpieczny ładunek

Wiedeń 1.8.2023

Cały blog jako bezpłatny eBook w formacie pdf.

Na morzu północnym płonie okręt „Fremantle Highway” transportujący samochody.
Pozycja statku w ubiegły czwartek.

Według doniesień prasowych na „Fremantle Highway” znajduje się 3.783 pojazdów, wśród których 498 mają napęd elektryczny.

W corocznym sprawozdaniu o bezpieczeństwie transportu morskiego firmy Allianz czytamy: Jednym z głównych zagrożeń związanych z akumulatorami litowo-jonowymi jest „niekontrolowany wzrost temperatury”, czyli samonagrzewający się pożar, który może spowodować eksplozję. Głównymi przyczynami pożarów akumulatorów litowo-jonowych są niespełniające norm produkcyjnych lub uszkodzone ogniwa, lub urządzenia baterii, przeładowanie i zwarcie. Pożary w pojazdach elektrycznych wyposażonych w akumulatory litowo-jonowe są trudne do ugaszenia i mogą się spontanicznie ponownie zapalić. Źródło.

Podobnie jak w czasie plandemii nie wszyscy zaszczepieni odczuwali skutki tego eksperymentu, również w przypadku aut elektrycznych nie wszystkie wybuchają. Statystyki podają, że na 100 tysięcy aut elektrycznych zaledwie 25 z nich zapala się, podczas gdy wśród aut spalinowych ta liczba wynosi 1.530. Źródło: Telegram 3.7.2023 12:25. To świadczyłoby na korzyść elektryków, gdyby nie poważne trudności z gaszeniem wybuchających akumulatorów litowych. W pojazdach z silnikiem spalinowym wystarczy powszechnie stosowana gaśnica proszkowa, by zapobiec pożarowi.

Żeby zrozumieć, dlaczego akumulatory litowe wybuchają, przedstawię ponownie film z eksperymentem pokazującym, co się stanie, gdy folię z baterii litowej potraktujemy wodą. Film ten udostępniłem w artykule Elektryczne auta.

Wybuchająca bateria.
Ładowanie akumulatora w hulajnodze. Czyżby wygrana na loterii?

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz