318. Elektryczne auta
318. Elektryczne auta

318. Elektryczne auta

Wrocław 19.9.2022

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

Miały być autami przyszłości. Tanie w eksploatacji, technicznie na najwyższym poziomie i przede wszystkim ten rodzaj napędu miał być najbardziej przyjazny dla środowiska. W związku z aktualnymi cenami energii, z tym korzystnym elektrycznym wariantem nie wygląda najlepiej. W Kalifornii w związku z przeciążeniem sieci energetycznej zaapelowano do właścicieli elektrycznych samochodów, by nie ładowali swoich pojazdów w godzinach największego zapotrzebowania na prąd, czyli między 16-21. Można o tym przeczytać w opublikowanym przed dwoma tygodniami artykule w niemieckim FAZ (Frankfurter Allgemeine Zeitung): Proszę nie ładować samochodów elektrycznych.

W związku z planami przechodzenia na samochody napędzane prądem, jeśli cała flota miałaby być zasilana energią elektryczną, potrzebne byłoby [w Kalifornii] dodatkowe 20 gigawatów. Odpowiada to równowartości 15 do 20 dodatkowych elektrowni jądrowych, 40 przeciętnych elektrowni węglowych lub tysiącom turbin wiatrowych.

Także środowisko naturalne wcale nie odpocznie po wprowadzeniu w 2035 roku zakazu sprzedaży pojazdów z silnikami spalinowymi. Stosowane zazwyczaj w samochodach z napędem elektrycznym akumulatory litowo-jonowe są zarówno przy pozyskiwaniu surowców, produkcji, jak i później podczas recyclingu mocno problematyczne dla środowiska.

Dodatkowym problemem jest bezpieczeństwo. Coraz częściej dochodzi do przypadków wybuchu akumulatorów w tych pojazdach.

Samochód zapalił się podczas ładowania akumulatorów.

Dwa przykłady pożarów autobusów z napędem elektrycznym:

Dlaczego te samochody się zapalają? Główną przyczyną jest właściwość litu. Najlepiej można to zaobserwować robiąc eksperyment pokazujący reakcję litu z wodą:

Oczywiście technika się rozwija, jednak także nowoczesne technologie nie są bez wad. Nasza technika może się wydawać wspaniałym rozwiązaniem dla wszystkich problemów nękających ludzkość. Tak uważają technokraci. Na pewno trzeba wspierać dalszy rozwój technologiczny. Problemem nie jest sama technologia, lecz sposoby jej wykorzystywania.

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz