512. Zdradzony i opuszczony
512. Zdradzony i opuszczony

512. Zdradzony i opuszczony

Wiedeń 13.7.2023

Cały blog jako bezpłatny eBook w formacie pdf.

Więcej obiecywano Ukrainie 15 lat temu w Bukareszcie niż teraz na szczycie NATO w Wilnie. Padły puste słowa, które nie są nawet obietnicami. Jeśli warunki zostaną spełnione i wszyscy członkowie NATO wyrażą zgodę… Czyli wielkie NIC!

Można się było spodziewać, ze strony USA, nawet partia Demokratyczna potrafi zachować tradycje. Wystarczy przypomnieć, jak potraktowano Polskę w Jałcie w lutym 1945 roku. Koniec wojny USA w Wietnamie, w Afganistanie. Mało kto wyszedł dobrze na przyjaźni z CIA. Dla USA polityka, to w pierwszym rzędzie business i wszystko jest temu podporządkowane. Także, teraz kiedy rząd Bidena trafia na silny opór Kongresu w kwestii finansowania tej zastępczej wojny na Ukrainie, woli zostawić na lodzie swojego pupilka – przeciętnego aktora z Kijowa – by wyjść z twarzą z tej nieudanej awantury, która kosztowała życie tylu ludzi.

Samotny biały żagiel…

Jestem przekonany, że jeśli prezydent Ukrainy uważał na lekcjach w szkole, to z pewnością zna ten wiersz Michaiła Lermontowa i uczył się go w swoim ojczystym, rosyjskim języku.

Żagiel

Bieli się żagiel samotny w dali
Pośród błękitnej morskiej mgły…
Czego on szuka śród cudzych krain?
Co on zostawił w kraju swym?

Słychać świst wichru — burzą się fale,
Maszt ciągle skrzypi, reja się gnie…
Ach! Szczęścia on nie szuka wcale,
I nie od szczęścia uciec on chce!

Pod nim wytryska lazuru wzgórze,
Nad nim słonecznych promieni pył…
A on, zuchwały, przyzywa burzę,
Tak jakby w burzach pokój był!

1832 Źródło.

Dziwne, że trzeba mieć odwagę, by dzisiaj cytować wiersze rosyjskich poetów! Już w młodości nauczyłem się rozróżniać pomiędzy nienawiścią do systemu totalitarnego narzuconego Polsce i kilku krajom w Europie przez reżim w Moskwie a uznaniem dla narodu i kultury Rosjan. Niby proste, ale dla zwolenników teorii „ruskich onuc”, wydaje się nie do przyjęcia. Ci ostatni są pewnie przekonani, że Lermontow urodzony 1814 r. i zmarły 1841 r., osobiście wręczył mi sakiewkę z rublami, bym rozpowszechniał jego wiersze.

Jesteśmy świadkami początku końca kariery aktorskiej na stanowisku prezydenckim. Odgrywanie roli na światowych salonach nie będzie już kontynuowane…

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz