381 Niezależność europejskich krajów
381 Niezależność europejskich krajów

381 Niezależność europejskich krajów

Wrocław 26.1.2023

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz próbował, szczerze lub nie, postawić się amerykańskim władzom okupacyjnym, no i widzimy, co z tego wyszło. Leopardy pójdą na Ukrainę. Nie po to, by bronić tego państwa. Jest to broń ofensywna, czyli służy do ataku, nie do obrony. Jedyne co kanclerz Niemiec osiągnął to przyrzeczenie prezydenta USA, że i oni kiedyś wyślą na Ukrainę czołgi typu Abrams M1. To są te czołgi, które ważą o wiele ton więcej niż Leopardy i nie potrafią wspiąć się na wzgórze pokryte śniegiem. Może trzeba by użyć zimowych gąsienic? To tylko taka mała, złośliwa dygresja.

W ukraińskim parlamencie nagrano reprezentanta narodu członka Najwyższej Rady Ukrainy. Dostarczone przez przyjaciół zza oceanu środki odurzające spełniają swoje zadanie.

Źródło: Telegram 22.1.23 10:28

Miłośników historii zainteresuje z pewnością ten dokument.

Zakup Kijowa jest oficjalnym przejęciem Kijowa przez królestwo rosyjskie w wyniku układu z Rzeczpospolitą w ramach „wiecznego pokoju” z 1686 r. i wpłacenia stronie polskiej 146 tys. rubli.
Polska, potrzebując wsparcia finansowego i militarnego przeciwko Turkom i Tatarom, a także nie widząc możliwości zajęcia Kijowa siłą, zgodziła się przedyskutować kwotę, za jaką jest gotowa oficjalnie z niego zrezygnować.
Strony rozpoczęły długie pertraktacje na temat ceny, jaką Moskwa zapłaciłaby Warszawie „za braterską przyjaźń i miłość” – tak dyplomaci sformułowali oficjalnie cel zapłaty w 1686 roku. Targowanie się o Kijów trwało kilka miesięcy. Negocjacje doprowadziły do ustalenia ostatecznej kwoty, za jaką Kijów został oficjalnie uznany za rosyjski – 146 tys. rubli. Stanowiło to około 10% rocznego budżetu Rosji.
Umowa na zakup Kijowa została zawarta w „wiecznym pokoju” z 1686 r. Źródło Telegram 22.1.23.10:46

No tak, w historii było dużo zaskakujących zwrotów politycznych. A jak wygląda współczesna niezależność Polski?

Dwa dni temu podpisywałem w banku PKO dokument współwłasności konta mojego ojca. Jednym z obowiązujących dokumentów było oświadczenie, że nie płacę podatków w USA. Nie płacę tam podatków, więc nie miałem z tym problemu, jednak zastanawia mnie, dlaczego nie musiałem podpisać podobnych oświadczeń dotyczących blisko 200 innych krajów świata? Na przykład taka Republika Lesotho, czy Zimbabwe? Jedyne wytłumaczenie dla mnie jest była potęga militarna USA. Dzisiaj ten kraj nie jest już potęgą, ale prawa narzucone podległym im krajom nadal działają. Obywatel w Polsce w polskim banku załatwiając sprawę dotyczącą Polski, musi zapewniać, że nie płaci podatków w obcym kraju za oceanem. Czy naprawdę nikogo to nie zastanawia?

Amerykańskie wielorakie wyrzutnie rakietowe Himars odegrały dużą rolę na Ukrainie. (Ikoniczny obraz) © Kyodo News/imago. Źródło.

Ta część amerykańskiego uzbrojenia, która pozostała po prezencie USA dla Talibów w Afganistanie latem 2021 roku, poszła na Ukrainę. USA nie ma praktycznie zapasów amunicji. Zużyto ją na Ukrainie.

Tego technokraci nie przewidzieli.

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz