300. Zorganizowana przestępczość
300. Zorganizowana przestępczość

300. Zorganizowana przestępczość

Wiedeń 25.8.2022

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

W niezależnej szwajcarskiej telewizji kla.tv można obejrzeć dużo interesujących filmów, także w języku polskim. Wybrałem dzisiaj dla Was krótki, 6-ciominutowy film na temat mafijnych metod kartelu farmaceutycznego. Źródło.

W reportażu ZDF z 2008 roku “Das Pharma-Kartell – Wie Patienten betrügen werden”- “Kartel farmaceutyczny – jak oszukuje się pacjentów” w programie Frontal 21, prowadzący śledztwo Uwe Dolata wyjaśnia, że w Niemczech nigdy jeszcze nie wydano wyroku skazującego przemysł farmaceutyczny za korupcję lub przekupstwo w transakcjach handlowych. Nic, co mogłoby stanowić czynnik odstraszający “, przemysł farmaceutyczny może w Niemczech robić, co chce!” – mówi Dolata.

Eksperci szacują, że przemysł farmaceutyczny przeznacza 10% swoich dochodów na badania, a 40% na marketing. Dziennikarz medyczny i autor Hans Weiss wyjaśnia, dlaczego na przykład opakowanie infuzji dożylnej może kosztować około 680 euro, przy czym udział rzeczywistego składnika aktywnego wynosi zaledwie 1 euro. Według Weissa nie ma innej branży, która osiągałaby tak wysokie zyski ze sprzedaży, wynoszące 20-30%.

Już słyszę ten krzyk: 600 euro przy kosztach 1 euro, to przecież 6.000 % zysku! Owszem, tyle że do tego dochodzą koszty korupcji (naturalnie poza księgowością), marketingu, produkcji itd. Czy komuś udałoby się stworzyć firmę przynoszącą 30% zysku? Jeśli tak, to gratuluję! Obawiam się, że nikt się do tego publicznie nie przyzna z obawy przed kontrolą fiskusa.

Uwe Dolata – niemiecki, główny inspektor w zakresie przestępczości gospodarczej, publicysta i polityk.

[…] Uwe Dolata: “Mamy tu do czynienia nawet ze strukturami, od których mafia mogłaby się czegoś nauczyć. Lekarze pozbawieni skrupułów i korporacje nastawione na zarabianie pieniędzy bezkarnie korzystają z systemu opieki zdrowotnej. A sztuczki stają się coraz bardziej wyrafinowane!”. Taki polityk, jak ówczesny minister zdrowia Horst Seehofer, po prostu bez ogródek przyznaje: […] “Presja ze strony lobby farmy była zbyt duża”.

Wobec tak wielkiego cierpienia pacjentów, już dawno powinny być wyciągnięte konsekwencje karne, a tymczasem sprawa rozmyła się również w mafijnym bagnie wymiaru sprawiedliwości i mediów. Do dziś nic się nie zmieniło. Wręcz przeciwnie! Pfizer i spółka produkują swoje trujące koktajle bez przeszkód, preferując szczepionki, a w międzyczasie nawet bez oficjalnej zgody, ponieważ obecnie państwo im na to pozwala.

Temat mafijnych metod big pharma, poruszyłem blisko dwa lata temu w artykule Czy branża farmaceutyczna to mafia?

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz