183. Kanada – strajk truckerów
183. Kanada – strajk truckerów

183. Kanada – strajk truckerów

Wiedeń 26.1.2022

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

Tydzień temu pisałem o zapowiedzi strajku generalnego kierowców ciężarówek w Kanadzie. Przyczyną były szykany władz kanadyjskich wobec niezaszczepionych kierowców. Także fakt, że kierowcy z obywatelstwem USA, w przeciwieństwie do pozostałych, zwolnieni zostali z obowiązku kwarantanny, dodatkowo przyczynił się do rozognienia i tak napiętej sytuacji. Zapowiedź strajku przerodziła się w strajk.

Przez wiele kanadyjskich tras przewozu towarów przewala się powoli kawalkada ciężarówek. Powiecie pewnie, że to nic nowego – to prawda. Nowością jest fakt, że wszystkie jadą z różnych stron Kanady w jednym kierunku do Ottawy: stolicy kraju. Tam, w sobotę 29 stycznia, przed parlamentem odbędzie się masowa demonstracja.

Widok z drona na konwój truckerów wolności w Winnipeg, Manitoba, Kanada. Konwój jedzie do Ottawy, by protestować przeciwko mandatom i restrykcjom w kraju.

Im większy odsetek zaszczepionych w danym państwie np. Kanada, Włochy, tym większy rygor, mniej wolności, większe prześladowanie, a nawet brak możliwości wykonywania zawodu. Do tego doprowadził paszport sanitarny. A miał ułatwiać wyjazdy zagraniczne.

Właśnie dotarłem do artykułu w Toronto99: Prowolnościowy, anty-Trudeau konwój zbiera 4 miliony dolarów, planuje „odzyskać Kanadę”. Tysiące ciężarówek zmierzają do Ottawy.

W odpowiedzi na szykanowanie przez kanadyjskiego premiera nieszczepionych kierowców ciężarówek z Kanady, tysiące wściekłych kierowców zmierza obecnie do stolicy kraju, aby „podjąć walkę” przed drzwiami Trudeau. W chwili pisania tego tekstu (23.1) grupa zebrała nieco poniżej 4 milionów dolarów na pokrycie kosztów paliwa i zakwaterowania. Trudeau i jego sojusznicy ogłosili niezadowolenie z wiadomości o nadchodzącym proteście i blokadzie, a Gerald Butts oczernia ruch jako „separatystyczny”.

Zarówno Justin Trudeau, jak i jego odpowiednik Joe Biden w USA nałożyli surowe mandaty na komercyjnych kierowców ciężarówek. Zgodnie z danymi Canadian Trucking Alliance i American Trucking Associations, gdy nowe przepisy dotyczące szczepień wejdą w życie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, około 26 000 ze 160 000 kierowców, którzy regularnie przekraczają granicę kanadyjsko-amerykańską, zostanie bez pracy.

W chwili obecnej, 35 do 50 tysięcy ciężarówek jest w drodze do stolicy Kanady.

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz