323. Umowa Pfizer – UE
323. Umowa Pfizer – UE

323. Umowa Pfizer – UE

Wiedeń 9.10.2022

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

Na stronie Instytutu Roberta Malone dotarłem do umowy podpisanej 20 listopada 2020 r. pomiędzy firmą Pfizer reprezentowaną przez Nanette Cocero – Globalnym prezesem ds. szczepionek, Pfizer Biopharmaceuticals Group, Pfizer Inc., oraz Stellą Kyriakides Komisarzem Unii Europejskiej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności.

Źródło: część 1, oraz część 2 w języku angielskim.

Rok temu opublikowałem umowę firmy Pfizer z rządem Brazylii, która została podpisana 15 marca 2021 r. Interesujące jest porównanie cen tego samego produktu.

Brazylia zamówiła w marcu 2021 ponad 100 milionów dawek i zgodnie z umową płaciła 10 USD za jedną dawkę. W artykule w niemieckim Tagesschau z maja 2021 czytamy, że UE kupuje do 1,8 miliarda dawek szczepionek BioNTech/Pfizer. Wbrew twierdzeniom, że kupowanie przez Unię jest bardziej korzystne niż kupowanie przez poszczególne kraje Unii bezpośrednio u producenta (do czego nie doszło), cena za jedną dawkę dla Unii wynosiła 13,50 €. Zgodnie z umową dodatkowe zamówienia w przeciągu trzech miesięcy (do lutego 2021) kosztowałyby 15,50 € za dawkę, natomiast po zrealizowaniu umowy czyli od marca 2021 17,50 € za dawkę. Faktyczna cena mogłaby być niższa pod warunkiem, że urzędnicy Unii pertraktujący cenę byliby zainteresowani tym, by wydać jak najmniej, a nie by się prywatnie na tym wzbogacić. Takich tendencji oszczędzających pieniądze nie da się jednak zaobserwować patrząc na efekty działań tych komisji.

W tym kontekście warto wspomnieć o korupcji wśród urzędników na szczycie UE. Pisał o tym NewYorkTimes w kwietniu 2021 r. Zacytuję zapytanie poselskie w Parlamencie Europejskim z 10 lutego 2022 r.:

Publikacje ujawniają, że przewodnicząca Komisji ukrywa informacje na temat jej relacji z dyrektorem generalnym (CEO) firmy Pfizer.

  1. Czy Komisja zgadza się z tym, że fakt, iż przewodnicząca Komisji nie podaje do wiadomości publicznej informacji o swoich relacjach z firmą Pfizer i komunikacji z nią, stanowi poważne naruszenie naszego prawa do informacji i przejrzystości?
  2. Czy Komisja będzie wykorzystywać wszystkie dane, ale nie ograniczone do wewnętrznej i zewnętrznej komunikacji elektronicznej (np. e-mail, WhatsApp), statystyk, raportów, protokołów, zapisów, prezentów i umów (przed)kontraktowych, które dotyczą podmiotów (np. Światowe Forum Ekonomiczne, Fundacja Gatesa, Społeczeństwo Otwarte Fundacje, Grupa Bilderberg oraz firmy medyczne i farmaceutyczne), które prowadzą kampanie w jakiejkolwiek formie na rzecz szczepionek, testów, sprzętu ochronnego i certyfikatów COVID-19 lub innych ograniczeń i stosują środki restrykcyjne?
  3. Czy Komisja będzie przetwarzać wszystkie dane, w tym – między innymi – do wewnętrznej i zewnętrznej komunikacji elektronicznej (na przykład e-mail, WhatsApp), statystyki, raporty, protokoły i zapisy związane z nieskutecznością, skutkami ubocznymi, zgonami i konsekwencjami społeczno-ekonomicznymi – w jakiejkolwiek formie i niezależnie od tego, czy są udowodnione, czy nie – szczepionek COVID-19, testów, sprzęt ochronny (np. maski na twarz) jak i certyfikaty oraz ograniczenia i środki restrykcyjne?

Aby prawidłowo porównać te ceny trzeba wiedzieć, że w listopadzie 2020 cena jednego euro wynosiła 1,19 USD. W maju 2021 kurs ten wynosił 1€ = 1,22 USD. Biorąc pod uwagę cenę podaną jako aktualną po upływie umowy 17,50 €, UE kupiła przynajmniej połowę czyli 900 milionów dawek w cenie za dawkę: 17,50 € * 1,22 = 21,35 USD.

Pojęcie wolności dawniej i dziś.

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz