306. Smartfony
306. Smartfony

306. Smartfony

Wiedeń 3.9.2022

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

Edward Snowden urodzony w roku 1983, były agent CIA poświęcił 9 lat swojego życia dla tej agencji wywiadowczej pracując jako zdolny, młody, obeznany w technologii komputerowej fachowiec. Brał udział w rozbudowywaniu masowej inwigilacji m. in. w ramach projektu Pegasus – do podsłuchiwania wszelkich informacji przesyłanych poprzez Internet oraz telefonię komórkową.

Po tym, jak postanowił nawiązać kontakt z dziennikarzami i opowiedzieć, w jaki sposób rządy wielu krajów, w tym także USA, łamią ustanowione przez nich prawa i zbierają nielegalnie informacje o swoich obywatelach, jak zwykle w takich przypadkach ogłoszono w mediach, że jest szpiegiem. Jednocześnie – aby go zdyskredytować w oczach przeciwników polityki inwigilacji społecznej – zarzucono mu, że pracował dla CIA.

W Wikipedii można przeczytać, że …ujawnił na łamach prasy kilkaset tysięcy poufnych, tajnych i ściśle tajnych dokumentów NSA (National Security Agency – amerykańska wewnętrzna agencja wywiadowcza), co zostało opisane przez prasę jako największy wyciek tajnych informacji w historii USA. Od roku 2013-go posiada azyl polityczny w Rosji, gdzie przebywa do dzisiaj.

Trzy lata temu opublikował książkę Pamięć nieulotna, w której opisuje prawdę o masowej inwigilacji i o tym, że z internetowych konsumentów staliśmy się internetowym towarem.

W najnowszym filmie na YouTube opisuje, w jaki sposób służby specjalne używają Twojego smartfonu, by podsłuchiwać o czym się mówi w mieszkaniach nawet wtedy, gdy telefon wydaje się być nieaktywny. Film jest w języku angielskim, istnieje jednak możliwość włączenia polskich napisów. Dla znających język niemiecki zapraszam na niemiecką wersję tego artykułu, gdzie przedstawiłem ten film z niemieckim lektorem.

Firmy zarabiające na zbieraniu informacji i sprzedawaniu danych o prywatnym życiu nazywano kiedyś firmami wywiadowczymi. Zmiana nazwy na “media społecznościowe” jest najlepszym kamuflażem od czasów, kiedy Ministerstwo Wojny przemianowano na Ministerstwo Obrony. Edward Snowden.

Chociaż informacje przekazywane przez Snowdena dotyczące Internetu oraz telefonii komórkowej są mi znane, nie będę wchodził w szczegóły, ponieważ Edward Snowden opisał w swoim ostatnim filmie (link powyżej) bardzo przystępnie dla laików, na czym polega inwigilacja obywateli. Mnie interesuje sama możliwość wykorzystania tej olbrzymiej masy zebranych na serwerach danych.

Jakkolwiek informacja o tym, co Kowalski zjadł na śniadanie, może być interesująca dla koncernów takich jak Nestle, to jednak olbrzymia ilość bezużytecznych rozmów, treści poczty elektronicznej, czy informacji o miejscu pobytu przeciętnego obywatela wymaga zastosowania dobrych algorytmów pozwalających na szybkie wyszukanie słów bazowych. Dawniej były to słowa takie jak “bomba”, “zamach” czy “samobójstwo”, to dzisiaj pewnie dominują “wirus”, “faszyzm” i “Ukraina”. Gdyby ktoś kiedyś stworzył pełną historyczną bazę danych takich używanych do inwigilacji słów, to nie trzeba by było już więcej uczyć dzieci historii współczesnej – wystarczą same hasła i wszystko jest jasne.

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz