257. Najemnicy
257. Najemnicy

257. Najemnicy

Wiedeń 25.6.2022

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

W poniedziałek ukazał się w niemieckojęzycznym, wydawanym w Rosji ANTI_SPIEGEL, artykuł: Los amerykańskich najemników w rosyjskiej niewoli.

Już słyszę ten wrzask – rosyjska propaganda! Jasne, słuchajcie wiadomości w radiu lub TV, tam przecież nie ma rosyjskiej propagandy. Jeśli preferujesz wiadomości medialne, to wiedz, że nie dostajesz informacji. To Twoje poglądy są kształtowane według scenariusza opracowanego w Waszyngtonie.

Aby móc wyrobić sobie zdanie, która strona bardziej kłamie – obie to bezsprzecznie czynią – trzeba także dopuścić do siebie sposób postrzegania tematu przez tę drugą stronę. Niezależnie od Twoich poglądów. Sceptycznym trzeba być zawsze. Wojna informacyjna to wojna o Twoje poglądy.

Dlatego postanowiłem przybliżyć Wam stanowisko tej drugiej strony. Nie ma szans, by to usłyszeć bez korygującego w jedynie słusznym kierunku komentarza w naszej TV. Zwolennicy takiej “prawdy” niech skończą lekturę tego artykułu w tym miejscu. Inaczej grozi im seria informacji, które mogą być sprzeczne z ich poglądami.

W cotygodniowym przeglądzie wiadomości rosyjska telewizja donosiła o zagranicznych najemnikach, którzy znaleźli się w rosyjskiej niewoli. Ponieważ nie są zwykłymi żołnierzami armii ukraińskiej, Rosja nie klasyfikuje ich jako jeńców wojennych. Jeśli będą sądzeni w republikach Donbasu, grozi im wyrok za morderstwo i kara śmierci, która obowiązuje w Doniecku i Ługańsku.

Odpowiednie statystyki na dzień 17 czerwca 2022 r. podają, że Polska jest niekwestionowanym liderem wśród krajów europejskich, zarówno pod względem liczby przybyłych najemników, jak i zabitych. Od początku operacji wojskowej na Ukrainę przybyło 1831 Polaków, z czego 378 już zginęło, a 272 najemników wróciło do ojczyzny. Kolejna jest Rumunia z 504 najemnikami, 102 zgonami i 98 powrotami. Na trzecim miejscu jest Wielka Brytania: 422 przyloty, 101 zgonów, 95 odlotów. W obu Amerykach Kanada jest na szczycie: 601 przylotów, 162 zgonów, 169 odlotów. Stany Zjednoczone są drugie: 530 przylotów, 214 zgonów, 227 odlotów. Z Bliskiego Wschodu, Zakaukazia i Azji najwięcej przybyło z Gruzji z 355 najemnikami, z których 120 zginęło, a 90 opuściło Ukrainę. Ponadto 200 bojowników terrorystycznych zostało przeniesionych z kontrolowanych przez USA obszarów regionu Jazirah w Syrii. Do tej pory 80 z nich zginęło, a 66 opuściło Ukrainę.

Ci, którzy zostali wzięci do niewoli, czekają na proces. Nie mogą mieć nadziei na status jeńców wojennych. Dla wymiaru sprawiedliwości każdego kraju w Donbasie są po prostu mordercami. W tym tygodniu pod Charkowem złapano dwóch takich bandytów – obywateli Stanów Zjednoczonych.

Bardziej opłaca się walczyć obcymi – ukraińskimi – rękami, a oddanie w te ręce amerykańskiej broni pociąga za sobą olbrzymie zyski dla przemysłu zbrojeniowego i jego akcjonariuszy. Pentagon od końca lutego wysłał do Kijowa amunicję i sprzęt o wartości prawie 6,5 miliarda dolarów. Długa ich lista znajduje się na stronie internetowej Departamentu Obrony USA. Samej amunicji jest tam wykazane 50 milionów sztuk i dziesiątki tysięcy pocisków.

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code