249. Walka o dominację nad światem
249. Walka o dominację nad światem

249. Walka o dominację nad światem

Wrocław 13.6.2022

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

Przedstawię Wam dzisiaj aktualną geopolityczną sytuację na świecie. Porównamy pięć krajów, które utrzymują bazy wojskowe, poza terytorium własnego kraju.

Chiny utrzymują bazę wojskową w jednym obcym kraju w Dżibuti.
Francja: bazy wojskowe w 11 krajach. W Dżibuti, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Gabon, Senegal, Czad, Republika Środkowej Afryki, Wybrzeże Kości Słoniowej, Niger, Burkina Faso, Mali i Mauretania.

Wielka Brytania utrzymuje bazy wojskowe w 11 krajach: Kanada, Cypr, Bahrajn, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Belize, Sierra Leone, Kenia, Singapur, Brunei i Nepal.

Rosyjskie bazy wojskowe poza Rosją znajdują się w 9-ciu krajach: Syria, Wietnam, Gruzja, Mołdawia, Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.
USA utrzymuje bazy wojskowe w 42 krajach poza terytorium Stanów Zjednoczonych.

Dżibuti, kraj w Afryce Wschodniej, leży nad Zatoką Adeńską w cieśninie, przez którą przepływają wszystkie statki płynące do Kanału Sueskiego z Oceanu Indyjskiego. Ta strategiczna pozycja spowodowała, że wiele państw, Japonia, Hiszpania, Włochy, USA, Chiny i Francja mają tam bazy wojskowe. Po “wypadku” w obszarze Kanału Sueskiego, w roku 2020, kiedy jeden okręt “przypadkowo” się przekręcił i zablokował kanał na tygodnie, Chiny przyspieszyły budowę portu dla lotniskowców.

Opisana sytuacja jest dynamiczna. Według najnowszych doniesień nikaraguański prezydent Daniel Ortega, wyraził zgodę na stacjonowanie wojsk rosyjskich (w tym okrętów i samolotów wojskowych) od drugiej połowy roku 2022. Interesująca będzie reakcja USA na stacjonowanie rosyjskich rakiet w Ameryce Środkowej.

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz