150. Kto nie walczy
150. Kto nie walczy

150. Kto nie walczy

Wiedeń 24.11.2021

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

KTO ZOSTANIE W DOMU, KIEDY ROZPOCZYNA SIĘ WALKA

Kto zostaje w domu, gdy zaczyna się walka i pozwala innym walczyć za jego sprawę, musi być ostrożny. Bo kto nie brał udziału w walce podzieli się porażką. Nawet kto unika walki, nie uniknie jej. Ponieważ będzie walczyć dla sprawy wroga, kto nie walczy dla swojej sprawy.

Bertolt Brecht, Kolomann Wallisch Cantata

Rozpocząłem ten wpis cytatem Bertolta Brechta, gdyż o tym właśnie chcę dzisiaj pisać.

Niektórzy przypisują Brechtowi także ten cytat, choć prawdopodobnie nie od niego pochodzi:

Kto walczy, może przegrać, kto nie walczy – już przegrał.

Byłbym niedzisiejszy, gdybym się nie zastrzegł, że mam na myśli walkę w sensie pokojowych protestów. Wszak gdy rozmawiasz z kimś, kto popiera jakąś zbrodniczą teorię i nie zdystansujesz się od niej, będziesz atakowany jako wyznawca takiej teorii. Równie dobrze, gdybym stał obok zwolennika Antify, można by mnie było podejrzewać o faszyzm, gdyż ta organizacja wspiera, wbrew swojej nazwie, współczesne, faszystowskie rządy.

W poprzednim wpisie na temat sobotniej demonstracji w Wiedniu wybrałem na tytułowy obraz (nie ma tych obrazów w wersji ebook) nie zdjęcie, gdzie widać tłumy ludzi, choć takich nie brakowało. Wybrałem koniec marszu, na którym zobaczycie człowieka idącego o kulach. Miał przed sobą jeszcze do przejścia głównymi ulicami Wiednia około 10 km. Mimo tego, że jest mu bardzo ciężko iść, to jednak szedł. Na tym polega dzisiejsza walka. Pomimo, że masz wiele do stracenia, jednak idziesz i pokazujesz światu, że nie popierasz bezprawia.

Austria jako pierwsza w Europie zapowiedziała wprowadzenie przymusu poddania się eksperymentom medycznym. To jest kolejny krok eskalacji obecnej wojny. Nie pozostanie to z pewnością ograniczone do jednego kraju czy Europy.

Napisałem dzisiaj na Facebooku taki komentarz w odpowiedzi na:

…wszystko idzie dokładnie w takim kierunku w jakim zaplanowali ! Protesty są w ten scenariusz wpisane , mało tego niebawem to oni będą , jeśli nie już , inspirowali protesty . Wchodzimy w etap chaosu , braki dostaw , prądu , węgla , gazu , żywności , leków itd. , to wszystko będzie zarzewiem buntu , który ktoś musi poskromić i w imię “wyższego dobra” ustabilizować sytuację .

Moja odpowiedź:

“Ten przewrót na skalę światową był przygotowywany ponad 20 lat. Skrupulatnie planowany przez najlepszych specjalistów od wojny psychologicznej, taktyków, nawet filozofów. Dlatego można odnieść wrażenie, że musi im się to udać. Wcale jednak nie musi. Oni nie mają innego wyjścia, położyli wszystko na jedną szalę.

Takie planowanie pasuje do technokratycznego sposobu widzenia świata. Na chorobę mamy test albo jesteś chory, albo nie. Jest to jednak bardzo jednostronny sposób widzenia świata. Historia nieraz pokazała, że człowiek planuje co jutro zrobi i ponosi porażkę, bo nie przewidział, że Annuszka rozlała już olej (Bułhakow Mistrz i Małgorzata)”.

Także Ty masz wpływ na losy świata – przydź na demonstrację i pokaż, że też się nie zgadzasz, zamiast wygodnie siedzieć w domu.

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz