35. Relacja z Berlina
35. Relacja z Berlina

35. Relacja z Berlina

Berlin 29.8.2020 / Wiedeń 30.8.2020

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

Do Berlina przyjechałem sam w piątek wieczorem. Mój syn postanowił protestować w Wiedniu.

Najważniejsze moje odczucie, to atmosfera panująca wśród olbrzymiej masy ludzi. Do kogokolwiek się odezwiesz, każdy jest chętny by zamienić z Tobą choć kilka zdań. Nie ważne jak wyglądasz, w jakim języku mówisz, jakie masz poglądy polityczne, kolor skóry, czy też jaką religię wyznajesz. Wszystkich nas łączyła jedna jedyna sprawa: Zagrożona wolność każdego z nas.

Rozmawiałem z wieloma ludźmi. Zawsze odnosili się z życzliwością, zainteresowani skąd jestem i czym się zajmuję. Kilka osób z polską flagą pozdrowiłem po polsku. Słyszałem także zapowiedzi również w języku polskim dotyczące spraw organizacyjnych.

Ilu nas było? Na to pytanie nie mogę dać dokładnej odpowiedzi, choćby dlatego, że nie mogłem widzieć choćby z daleka wszystkich osób. Mogę jedynie szacować. Moim zdaniem na demonstrację przyszło tego dnia pomiędzy dwa, a cztery miliony osób. Możliwe, że skoro chciałem by nas było jak najwięcej to podświadomie podwoiłem liczbę uczestników.
Tutaj możecie sobie wyrobić zdanie na temat liczebności uczestników demonstracji.

Zrobiłem dużo zdjęć i kilka krótkich filmów. Wszystko można znaleźć tutaj.

Wielu z Was nawet nie wie, że na demonstracji przemawiał Robert F. Kennedy Junior.
Tak, to ten sam, który walczy od lat z mafią farmakologiczną. Mowa w języku angielskim.

Już wcześniej opisałem, jak włączyć na YouTube polskie napisy.
Nie byłem jedynie obserwatorem na tej demonstracji. Zgłosiłem się do grupy Björn, by w razie potrzeby biernie, ale skutecznie chronić najsłabszych przed ewentualną agresją policji lub bojówkarzy.
Björn jest nauczycielem matematyki i fizyki. Na YouTube stworzył dużo filmów, na których w przystępny sposób przedstawił nawet te trudniejsze elementy obu tych nauk.
O tym co tam robiliśmy dowiecie się najlepiej bezpośrednio od Björn po niemiecku.

Polskie napisy można włączyć tak, jak opisałem – link powyżej.

Autor artykułu: Marek Wójcik

Dodaj komentarz