611. Gagarin made in USA
611. Gagarin made in USA

611. Gagarin made in USA

Wiedeń 5.12.2023

Cały blog jako bezpłatny eBook w formacie pdf.

Kiedy Rosjanie 12 kwietnia 1961 r. wystrzelili z powodzeniem w kosmos pierwszą rakietę załogową, w USA powiało paniką. Dlatego postanowili wysłać w kosmos własnych astronautów. Niecały miesiąc później 5 maja 1961 r. ogłoszono światu, że w ramach misji Mercury 3 amerykański kosmonauci Alan B. Shepard i Virgil Grissom po locie z Cape Canaveral na Florydzie, osiągnięciu wysokości 190 km, wylądowali około 486 km od startu w pobliżu wysp Bahama na Atlantyku.

Rakieta Mercury-Redstone 3 przewożąca astronautę Alana B. Sheparda na pokładzie Freedom 7 wystrzelona z Cape Canaveral na Florydzie, 5 maja 1961 r. Wersja oficjalna.

Tak miały wyglądać początki amerykańskiego triumfu w podboju kosmosu. Dziennikarz śledczy z Washington Post Mark Phillips opisuje w książce Joachima Volkera swoje dochodzenie w formie powieści. Książka wydana w języku niemieckim nosi tytuł: Die Apollo Lüge – Waren wir wirklich auf dem Mond? Viele Fakten sprechen dagegen. Mark Phillips przeprowadził wywiad z Donaldem O’Leary – przewodniczącym Komitetu Doradczego ds. Nauki, który był na początku lat 60. zaangażowany w misję Mercury. 50% startów rakiet Redstone było falstartami.

W rzeczywistości cała sytuacja była inscenizowana.
W telewizji pokazano udany wcześniejszy start bezzałogowej rakiety.
To zdjęcie powyżej. Kapsuła z Shepardem lub inną osobą w środku została przeniesiona nad obszar docelowy za pomocą Lockheeda C-130, a następnie zrzucona na spadochronie. Nie było widać, że Stepard był na pokładzie. Dopiero później na statku i bez żadnego wyposażenia.

Dwa miesiące później 21 lipca 1961 r. „poleciała w kosmos” następna rakieta Mercury 4. Tym razem „na pokładzie był” jeden kosmonauta Virgil Grissom. Kapsuła po wrzuceniu jej do morza po prostu zatonęła. W roku 1999 udało się ją wydobyć i przenieść do muzeum Cosmosphere w Hutchinson Kansas USA. Kapsuła nie posiadała niezbędnej w pojazdach kosmicznych tarczy termicznej. Jest ona konieczna, by chronić żywych ludzi przed zbyt wysoką temperaturą, spowodowaną głównie tarciem powietrza atmosferycznego. Do budowy takiej tarczy używa się pierwiastka beryl. Virgil Grissom zginął w wypadku misji Apollo 1 27 stycznia 1967 roku. Natomiast Shepard został komendantem misji Apollo 14 – jednej z kilku, które ponoć wylądowały na Księżycu.

<Jeśli podoba Wam się to, co tutaj piszę, bardzo pomogłoby dalszemu rozpowszechnianiu tych artykułów, gdybyście je udostępniali Waszym znajomym na mediach społecznościowych.

Autor artykułu Marek Wójcik
Mail: worldscam3@gmail.com

Dodaj komentarz