542. Fala
542. Fala

542. Fala

Wrocław 31.8.2023

Cały blog jako bezpłatny eBook w formacie pdf.

Było to w kwietniu 1967 r. – zaledwie 22 lata po zakończeniu drugiej wojny światowej – w mieście Palo Alto w Kalifornii/USA. Postanowiono zrobić w liceum eksperyment, by sprawdzić, jak łatwo można wprowadzić w grupie mechanizmy podobne do tych, które w połowie lat trzydziestych z takim dobrym skutkiem zastosował Hitler w Niemczech. Powiedziano uczniom, żeby wstąpili do Narodowego Ruchu Młodzieży, organizacji fikcyjnie stworzonej na cele eksperymentu. Na podstawie tych wydarzeń nakręcony został w roku 1981 film The Wave – Fala. Wybrałem dla Was fragment tego filmu:

2,5 minutowy urywek filmu „The Wave”. Źródło.

Tak, faszyzm jest tutaj i jak to dzisiaj widzimy, jest prawie wszędzie na świecie. Po czym to poznać? Wystarczy publicznie powiedzieć cokolwiek sprzecznego z jedynie słuszną i niealternatywną propagandą. Nikt was jeszcze nie aresztuje, nie ucina głowy jak w 1943 roku Zofii i Hansowi Scholl. Jeszcze nie.

Taki proces wymaga czasu. Także w Niemczech wprowadzano stopniowo terror wobec przeciwników politycznych. Zwróćcie uwagę na wzrost donosicielstwa – nieodłącznego towarzysza systemów totalitarnych. Stopniowe ograniczanie swobód obywatelskich pod dowolnym pretekstem. Ograniczenia w poruszaniu się, w decydowaniu o sposobie ogrzewania własnego domu, korzystania z samochodu spalinowego, A jak wygląda z wyborem jedzenia? Może chrabąszcze lub larwy?

Utrudniony dostęp do służby zdrowia, chociaż nie wiadomo czy nie jest lepiej, gdy jest ograniczony i w ten sposób mniej ryzykujemy zatruciem środkami broni chemicznej proponowanymi przez umundurowanych na biało żołnierzy armii depopulacyjnej. Statystyki mówią, że medycyna jest trzecią z kolei przyczyną śmierci ludzi na świecie.

Jeśli podoba Wam się to, co tutaj piszę, bardzo pomogłoby dalszemu rozpowszechnianiu tych artykułów, gdybyście je udostępniali Waszym znajomym na mediach społecznościowych.

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz