370. Sylwestrowe zamieszki
370. Sylwestrowe zamieszki

370. Sylwestrowe zamieszki

Wrocław 7.1.2023

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

Szczęśliwego Nowego Roku 2023! Tak witano aktualny rok na całym świecie. Tak było też rok temu i dawniej. Dziwnym trafem w prawie całej Europie ten Sylwester był jednak inaczej celebrowany. Niespotykane dotąd zwyczaje, wkroczyły do wielu europejskich miast.

Spalony autokar stoi na ulicy w Neukölln po sylwestrowych zamieszkach. Źródło: Fabian Sommer/dpa

Wiedeń szczycił się jeszcze w roku 2018 opiną najbardziej bezpiecznej metropolii na świecie. Z własnego doświadczenia wiem, że spacerując o drugiej w nocy po ulicach Wiednia, można było spotkać najwyżej kilku spóźnionych i zazwyczaj spokojnych mieszkańców.

Ostatnie wydarzenia sylwestrowe całkowicie przeczą temu idyllicznemu wrażeniu.

Austriacki express.at tak pisał o tych sylwestrowych obchodach.

Obrazy berlińskiej „sylwestrowej wojny domowej” obiegły świat: płonące barykady, zaatakowani policjanci, gaśnice przeciwko karetkom pogotowia. Teraz oficjalnie wiadomo, która nacja była najbardziej aktywna: większość podejrzanych to młodzi Syryjczycy i Afgańczycy.

Nie jestem zwolennikiem wrzucania do jednego worka całego narodu. Nie wszyscy Afgańczycy, nie wszyscy Syryjczycy mają takie tradycje witania Nowego Roku. Emigranci to w większości młodzi mężczyźni. Jeśli zostaną wyposażeni w petardy, flary i inne tego typu zabawki, to chętnie z tego korzystają. Nie ulega wątpliwości, że te rozróby zostały zorganizowane. W jakim celu? W takim samym, w jakim wprowadzono plandemię. Strach jest narzędziem do kontroli społeczeństw.

Kultura dyskusji politycznej:

Jestem tolerancyjną, wykształconą i otwartą na świat zwolenniczką lewicy. Ale jeśli nie podporządkujesz się od razu i całkowicie mojej opinii, jesteś rasistą, wrogiem kobiet, homofobem, islamofobem, zatwardziałym, brutalnym, faszystowskim, prawicowym ekstremistą, siejącym nienawiść nazistowskim dupkiem.

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz