252. Ostrzał Doniecka
252. Ostrzał Doniecka

252. Ostrzał Doniecka

Wrocław 17.6.2022

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

W czasach PRL-u dziennik telewizyjny był nadawany codziennie o 19:30, zaraz po wieczorynce. Dlatego nazywano go powszechnie: bajką dla dorosłych, lub “godziną prawdy”.

W poniedziałkowym wydaniu niemieckiego dziennika telewizyjnego Tagesschau, podano sensacyjną wiadomość: Rosjanie ostrzelali kontrolowaną przez własną armię, cywilną część Doniecka:

Niewiele pozostało z tego targu we wschodniej Ukrainie w Doniecku. Trzy osoby zginęły podczas rosyjskiego ataku, wiele jest rannych. W związku z masowym ostrzałem rosyjskiej armii, Ukraina jest coraz bardziej bezsilna. Prezydent Ukrainy jest sfrustrowany postawą Zachodu.

W niemieckojęzycznym Anti-Spiegel – niezależnym od mainstreamowej propagandy magazynie – ukazał się artykuł na ten temat, skąd czerpię te informacje.

W Doniecku nie ma celów wojskowych, które usprawiedliwiałyby ostrzał. Na ulicach nie ma też patroli wojskowych. Będąc w Doniecku, poczujesz się jak w normalnym mieście, jeśli w tle nie słychać częstych eksplozji.

Tagesschau oczywiście robi wszystko, co w jego mocy, aby zwiększono dostawy broni na Ukrainę, nawet jeśli cywile są następnie zabijani tą bronią. W końcu pociski z nowo dostarczonych amerykańskich haubic M777 uderzają w dzielnice mieszkalne Doniecka od ponad tygodnia.

Nawet najbardziej niewykształcony widz powinien wiedzieć, że Donieck jest ostoją „prorosyjskich separatystów”. Czy redaktorzy codziennych wiadomości są tak głupi, że nie wiedzą, gdzie znajduje się Donieck? A może ci redaktorzy uważają, że ich widzowie są tak głupi, że nie zauważają, że Tagesschau właśnie pokazał konsekwencje ukraińskiego ostrzału?

Tagesschau celowo kłamał. Wcześniejszy raport Tagesschau na ich stronie, poprawnie odnosił się do ukraińskiego ataku, jak pokazuje ten zrzut ekranu.

Separatyści meldują śmiertelne ofiary po ukraińskim ataku na Donieck. Według lokalnej agencji prasowej, co najmniej trzy osoby zginęły, a cztery inne zostały ranne w ataku ukraińskiej artylerii na rynek w prorosyjskim regionie Doniecka zajętym przez separatystów. Wśród zabitych było dziecko, podała doniecka agencja informacyjna.

Raport Reutera również podaje prawdę na ten temat, ale Tagesschau woli bezwzględnie okłamywać swoich widzów:

Po lewej Reuter: „Atak ukraińskiej artylerii na targ we wspieranym przez Rosję regionie Doniecka w poniedziałek zabił co najmniej trzy osoby, w tym dziecko, i ranił 18”… Po prawej Tagesschau: „Cele cywilne – wciąż giną pod ostrzałem rosyjskiej armii. To jest rynek we wschodnioukraińskim mieście Donieck, albo to, co z niego zostało”…

Ale oczywiście w Niemczech nie ma propagandy, zwłaszcza w niemieckiej telewizji państwowej…

Wygląda na to, że “nieznani sprawcy” wiedzą coś więcej na ten temat.

[17.6.2022] Redaktorzy żałowali tych „błędów” nie w telewizji, ale na blogu. Interesujące są komentarze. Strona została automatycznie tłumaczona na język polski.

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code