56. Pieniądze
56. Pieniądze

56. Pieniądze

Wiedeń 2.12.2020

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

O pieniądzach się ponoć nie mówi – więc ja napiszę.
Pytanie z zakresu ekonomii:
Co się stanie, gdy drukuje się pieniądze na dużą skalę i jednocześnie ogranicza się ilość produktów i usług na rynku?
Odpowiedź może być tylko jedna – inflacja. Prawa ekonomii są nieubłagane. Zaczyna się od wzrostu cen. No tak, to mieliśmy i wcześniej. Ale mieliśmy także, co prawda mniejszy, spadek cen.
Jeśli przy tym coraz więcej firm ogłosi bankructwo i ludzie stracą pracę, spowoduje to zmniejszenie produkcji i co za tym idzie dalszy wzrost cen. Jeśli państwo będzie temu przeciwdziałać drukując nowe pieniądze, to otrzymamy hiperinflację.
Nie jestem ekonomistą i nie wyrażam się fachowo, ale efekt będzie właśnie taki.

Większość fachowców twierdzi, że hiperinflacja przyjdzie w przyszłym, 2021 roku.
Ocenia się, że jak tylko skończy się ochrona prawna pozwalająca nie ogłaszać upadłości, pomimo, że firma jest niewypłacalna, około 25% firm na świecie przestanie istnieć.

Już teraz osoby, którym udało się odłożyć pieniądze, zamieniają je na metale szlachetne, krypto waluty (np. bitcoin) czy kupują akcje firm takich jak Amazon lub Google.

A jak zmieniła się w tym roku sytuacja wśród najbogatszych ludzi na świecie?

reach

Źródło.
Proszę zwrócić uwagę na to, że amerykańskie biliony są odpowiednikiem naszych miliardów.

Jak widać, wszyscy bez wyjątku, licząc od 28 marca 2020, powiększyli swój majątek. Na pierwszym miejscu, bez zmian, uplasował się właściciel Amazon Jeff Bezos. Dorobił się dodatkowo około 75 miliardów dolarów.
Nasz filantrop Bill Gates, spadł z drugiego na trzecie miejsce, gdyż udało mu się zwiększyć majątek o “jedyne” 21 miliardów dolarów.
Przegonił go Elon Musk – ten od elektrycznych samochodów Tesla i gwiezdnych podróży, właściciel firmy SpaceX.
Właśnie Elon Musk zwiększył w tym okresie swój majątek ponad czterokrotnie.
Ci miliarderzy nie trzymają swoich majątków na kontach bankowych. Dlaczego? Ponieważ wtedy zamiast rosnąć, w związku z inflacją, by się kurczyły.
Oni inwestują. Bill Gates w koncerny szczepionkowe, ale nie tylko. Nie gardzi także przemysłem zbrojeniowym. Jako zwolennik eugeniki wpływa w ten sposób na problem przeludnienia Ziemi.

Jaki problem jest z wprowadzeniem pieniędzy wirtualnych – cyfrowych i wstrzymaniem stosowania banknotów i monet?
Technicznie biorąc żaden. Przed inflacją co prawda taka zmiana nie chroni, natomiast daje wręcz olbrzymie możliwości kontrolowania każdego z nas.

Sam uważałem, że z tą ochroną danych osobowych (RODO) to wielka przesada. Nie jestem przestępcą i nie interesuje mnie, czy ktoś wie, jaką kawę dzisiaj wypiłem?
Niby tak, ale jeśli tak olbrzymia ilość informacji jest zbierana o każdym z nas i przechowywana przez całe życie, a nawet dłużej, to otwierają się możliwości do nadużyć.
Kradzież osobowości – gdy ktoś inny podaje się za mnie – jest zdecydowanie łatwiejsza, gdy ma się dostęp do wszystkich informacji dotyczących tego, kiedy, gdzie i za co płacę.
Zobaczcie, jak łatwo udało się miesiąc temu sfabrykować miliony fałszywych głosów w wyborach USA.

Wiedeń 19.1.2021

Otrzymałem wiadomość z Kanady, że przedstawione przeze mnie porównanie dochodów najbogatszych osób na świecie jest co prawda zgodne z prawdą, ale…
No właśnie, takie przedstawienie faktów nie różni się niczym od podawanych przez media stanu “zachorowań” i “infekcji”.
Najlepiej można to zrozumieć patrząc na kurs S&P 500 w skali roku:

sandp

Źródło.

Wynika z tego, że data 18 marca została tak dobrana by uzyskać największy przychód tych najbogatszych bez uwzględnienia dużej straty tuż przed tym terminem.
W efekcie końcowym ci ludzie i tak się wzbogacili, ale nie o tyle miliardów jak to wcześniej podałem.
Ich ranking jest dobrze przedstawiony i nie wymaga korektury.
Za wprowadzenie w błąd przepraszam.

Autor artykułu: Marek Wójcik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code