269. Sri Lanka – dokąd zmierzamy?
269. Sri Lanka – dokąd zmierzamy?

269. Sri Lanka – dokąd zmierzamy?

Wiedeń 11.7.2022

Cały blog jako eBook w formacie pdf.

Sri Lanka: w sobotę 9 lipca 2022 r. podczas masowego protestu, dziesiątki tysięcy demonstrantów przełamało bariery policyjne i wdarło się do oficjalnej rezydencji prezydenta Rajapaksa. Później w nocy, po wielogodzinnym starciu między policją a protestującymi, podpalono również dom premiera Wickremesinghe.

Po ucieczce z Kolombo na statku marynarki wojennej prezydent Sri Lanki Gotabaya Rajapaksa zrzekł się z dniem 13 lipca stanowiska prezydenta kraju. Było to historyczne zwycięstwo protestujących, którzy od marca 2022 r. w szeroko zakrojonych protestach wzywali Rajapaksę do rezygnacji. Powstały ogromne niedobory żywności, paliwa i leków na Sri Lance. Sprzedaż benzyny została zawieszona, szkoły zamknięte, zabiegi medyczne i operacje w większości odwołane na czas nieokreślony, a ponad dwie trzecie 22-milionowej populacji kraju zmaga się z brakiem pożywienia.

Cierpiący od dłuższego czasu na głód protestujący szturmowujący pałac prezydencki byli zszokowani widząc luksus, w jakim żył Rajapaksa – były wojskowy. Ultranacjonalistyczna rodzina Rajapaksów, oskarżona o korupcję i złe zarządzanie gospodarką dla korzyści nielicznych, jest najpotężniejszą polityczną dynastią Sri Lanki, zajmującą stanowiska prezydenta, premiera, ministra finansów i kilka innych wysokich stanowisk gabinetowych w rządzie.

Tak opisano na Youtube sobotnie wydarzenia w Kolombo – stolicy Sri Lanki.

Sri Lanka jest pierwszym, najsłabszym ogniwem łańcucha państw, przerwanym z powodu światowego kryzysu monetarnego. Podwaliny tej tragedii zostały stworzone ponad 100 lat temu na amerykańskiej wyspie Jekyll Island na Atlantyku w stanie Georgia. Zainteresowani historią dolara USA mogą o tym przeczytać w tym artykule.

Jeśli wpływowa grupa najbogatszych ludzi świata potrafiła przejąć kontrolę nad systemem finansowym USA, nie powinno dziwić nikogo, że ten system został tak ukształtowany, by wspomagać właśnie te osoby w urzeczywistnianiu ich celów.

Polityka FED-u (FED – amerykański System Rezerwy Federalnej) może jedynie odsunąć w czasie totalne załamanie gospodarcze USA i świata. Doprowadziła do chwilowego wzrostu wartości dolara amerykańskiego. FED ma teraz wybór pomiędzy dżumą a cholerą: zwalczać inflację podnosząc stopy procentowe i doprowadzając do bankructwa tysiące firm szerząc jednocześnie bezrobocie i recesję, czy drukować dalsze pieniądze, by ratować te firmy przyczyniając się w ten sposób do dalszego wzrostu inflacji. Najwyraźniej FED wybrał opcję przeczekania z radykalnymi decyzjami do czasu wyborów parlamentarnych w USA w listopadzie tego roku.

Dużo pisałem w tym blogu o WEF – Światowym Forum Ekonomicznym. Ta organizacja reprezentuje interesy nieznanych nam szarych eminencji. Klaus Schwab, George Soros, Jeff Bezos, czy Bill Gates, to jedynie występujące w przestrzeni publicznej pionki w tej grze. Ci najbardziej wpływowi nie pokazują się w telewizji. Można ich znaleźć wśród akcjonariuszy największych na świecie spółek finansowych jak: BlackRock, Vangard, State Street i Fidelity.

W roku 2017 badacze z IPS (Instytut Studiów Politycznych) opracowali mapę transformacji WEF dla Sri Lanki – program reform kraju. Pięć lat potem Sri Lanka ogłasza bankructwo, następne kraje dołączą wkrótce.

…Szubrawcy drżą, padają trony,
jutrzenka nam się jawi mglista;
przed lustrem ćwiczy już ukłony
ten, który bunt nasz wykorzysta.

Jacek Kaczmarski 27.8.1997 – Weterani.

Autor artykułu Marek Wójcik

Dodaj komentarz