Prezes Microsoftu, Brad Smith, ostrzega „Życie stanie się jak 1984 George'a Orwella” do 2024, jeśli prawodawcy nie będą chronić opinii publicznej przed sztuczną inteligencją

  • W rozmowie z BBC Panorama Brad Smith powiedział, że do kontrolowania sztucznej inteligencji potrzebne są prawa
  • Sztuczna inteligencja może pobierać ogromne zbiory danych oraz dokonywać prognoz i połączeń
  • Przykładem podanym w programie były Chiny wykorzystujące ją do inwigilacji obywateli
  • Smith mówi, że świat dogania science fiction i musimy działać już teraz

Życie może stać się podobne do 1984 roku George'a Orwella w ciągu trzech lat, jeśli nie zostaną wprowadzone prawa chroniące społeczeństwo przed sztuczną inteligencją, ostrzegł prezes Microsoftu, Brad Smith.

Smith przewiduje, że rodzaj kontrolowanego społeczeństwa masowego nadzoru, przedstawiony przez Orwella w jego powieści dystopijnej z 1949 roku, „może się wydarzyć w 2024 roku”, jeśli nie zostanie zrobione więcej, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się sztucznej inteligencji.  

Prawodawcom trudno będzie dogonić szybko rozwijającą się sztuczną inteligencję i technologię inwigilacji, powiedział BBC Panorama podczas specjalnego programu badającego rosnące wykorzystanie sztucznej inteligencji w Chinach do monitorowania obywateli.

Prezes Microsoftu powiedział: „Jeśli nie wprowadzimy w życie przepisów, które będą chronić społeczeństwo w przyszłości, przekonamy się, że technologia pędzi naprzód”. 

Life for humans will 'become like Orwell's 1984' by 2024 if laws aren't introduced to protect the public from artificial intelligence, warns Microsoft president Brad Smith

Życie dla ludzi „staje się jak 1984 Orwella” do 2024 roku, jeśli nie zostaną wprowadzone prawa chroniące społeczeństwo przed sztuczną inteligencją, ostrzega prezes Microsoft Brad Smith

JAK DZIAŁA TECHNOLOGIA ROZPOZNAWANIA TWARZY?

Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy działa poprzez dopasowywanie obrazów w czasie rzeczywistym do poprzedniego zdjęcia osoby.  

Każda twarz ma około 80 unikalnych punktów węzłowych na oczach, nosie, policzkach i ustach, które odróżniają jedną osobę od drugiej. 

Cyfrowa kamera wideo mierzy odległość między różnymi punktami na ludzkiej twarzy, takimi jak szerokość nosa, głębokość oczodołów, odległość między oczami i kształt linii żuchwy.

Daje to unikalny kod numeryczny, który można następnie połączyć z pasującym kodem zebranym z poprzedniego zdjęcia.

System rozpoznawania twarzy używany przez urzędników w Chinach łączy się z milionami kamer CCTV i wykorzystuje sztuczną inteligencję do wybierania celów.

Eksperci uważają, że technologia rozpoznawania twarzy wkrótce wyprzedzi technologię odcisków palców jako najskuteczniejszy sposób identyfikacji osób.  

Podczas specjalnego odcinka Panorama odkryła „szokujące i przerażające” dowody pokazujące, że Chiny wykorzystują sztuczną inteligencję do monitorowania swojej populacji, w tym technologię, która twierdzi, że jest w stanie „rozpoznawać emocje” i określać winę.

Tak twierdzi inżynier oprogramowania, który również dostarczył dokumentację do programu.

Mówiąc anonimowo, bo obawia się o swoje bezpieczeństwo, powiedział Panoramie, że pomógł zainstalować system na posterunkach policji w prowincji Xinjiang, w której mieszka 12 milionów, głównie muzułmańskich Ujgurów.

Powiedział: „Umieściliśmy kamerę do wykrywania emocji trzy metry od obiektu. Jest podobny do wykrywacza kłamstw, ale jest to znacznie bardziej zaawansowana technologia. 

Służy do potwierdzenia osądu władz bez żadnych wiarygodnych dowodów. Wyniki komputerowe wskazują, że podejrzany jest niebezpieczny, dlatego musi być winny wielu wykroczeń, do których jeszcze nie przyznano się.

Konwencjonalna sztuczna inteligencja wykorzystuje dane wejściowe, aby „nauczyć” algorytmu na konkretny temat, dostarczając mu ogromne ilości informacji. 

Może to obejmować udostępnianie zdjęć określonego rodzaju rośliny, aby umożliwić ustalenie, czy zdjęcie zawiera obraz tej rośliny bez ingerencji człowieka.

Można go jednak wykorzystać do bardziej nikczemnych celów, jak to ma miejsce w Chinach, gdzie próbuje ustalić winę osób wciąganych przez policję. 

Chiny mają nadzieję, że do 2030 r. staną się światowym liderem w rozwoju sztucznej inteligencji i w 2019 r. zdobyły więcej patentów na sztuczną inteligencję niż instytucje amerykańskie.  

Smith powiedział, że to jeden z widocznych na całym świecie przykładów sztucznej inteligencji zbliżającej świat rzeczywisty do science fiction.

During the special episode, Panorama uncovered 'shocking and chilling' evidence showing that China uses AI to monitor its population, including technology that claims to be able to 'recognise emotions' and determine guilt

Podczas specjalnego odcinka Panorama odkryła „szokujące i przerażające” dowody pokazujące, że Chiny wykorzystują sztuczną inteligencję do monitorowania swojej populacji, w tym technologię, która twierdzi, że jest w stanie „rozpoznawać emocje” i określać winę  

Ciągle przypominają mi się lekcje George'a Orwella z jego książki 1984. Znasz podstawową historię… dotyczyła rządu, który widział wszystko, co każdy robił, i słyszał wszystko, co wszyscy mówili przez cały czas.

„Cóż, to się nie wydarzyło w 1984 roku, ale jeśli nie będziemy ostrożni, może się to wydarzyć w 2024 roku”, powiedział BBC.

Eric Schmidt, były CO Google i przewodniczący amerykańskiej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego ds. sztucznej inteligencji mówi, że pokonanie Chin w zakresie sztucznej inteligencji jest kluczowe. 

„Jesteśmy w strategicznym konflikcie geopolitycznym z Chinami” – powiedział. „Drogą do zwycięstwa jest zebranie naszych zasobów w celu opracowania krajowych i globalnych strategii, dzięki którym demokracje zwyciężą w sztucznej inteligencji.

Speaking anonymously because he fears for his safety, he told Panorama that he helped to install the system in police stations in Xinjiang province which is home to 12 million mainly Muslim Uyghurs

Mówiąc anonimowo, bo obawia się o swoje bezpieczeństwo, powiedział Panoramie, że pomógł zainstalować system na posterunkach policji w prowincji Xinjiang, w której mieszka 12 milionów, głównie muzułmańskich Ujgurów.

Conventional AI uses input to 'teach' an algorithm about a particular subject by feeding it massive amounts of information (stock image)

Konwencjonalna sztuczna inteligencja wykorzystuje dane wejściowe, aby "nauczyć" algorytm na określony temat, dostarczając mu ogromne ilości informacji (zdjęcie seryjne)

Sekretarz Obrony USA nazywa Chiny „państwem nadzoru XXI wieku”

Sekretarz obrony USA nazywa Chiny „państwo inwigilacji XXI wieku”, po tym, jak w ostatnich latach nasiliła się osobista inwigilacja w Xinjiangu.

Mark Esper powiedział w piątek, że Chińska Partia Komunistyczna stworzyła państwo nadzoru, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do represjonowania mniejszości muzułmańskich i demonstrantów prodemokratycznych.

"W rzeczywistości partia zbudowała państwo nadzoru XXI wieku z bezprecedensowymi zdolnościami do cenzurowania mowy i naruszania podstawowych praw człowieka" - dodał.  

– George Orwell byłby dumny.

Chiny twierdzą, że Xinjiang to ich sprawa wewnętrzna, a problem nie dotyczy kwestii religijnych czy etnicznych, ale zapobiegania terroryzmowi i separatyzmowi.  

„Jeśli tego nie zrobimy, będziemy patrzeć w przyszłość, w której zostaną nam narzucone inne wartości”.

Jednak według profesora London School of Economics, dr Keyu Jina, Chiny „nie dążą do eksportu swoich wartości”, dodając, że wizją jest „współistnienie”. 

Nie tylko Chiny wykorzystują sztuczną inteligencję do monitorowania ludzi – Stany Zjednoczone korzystają z technologii Google, takiej jak technologia rozpoznawania obrazu, która potrafi odróżnić ludzi i przedmioty na filmach z dronów. 

Jest to znane jako Project Maven i jego użycie w wojsku doprowadziło do rezygnacji niektórych pracowników Google w ramach protestu. 

"Maven w tamtym czasie był... sposobem na zastąpienie ludzkich oczu automatycznym widzeniem w nagraniu z drona, które było wykorzystywane w różnych konfliktach arabskich" - powiedział dr Schmidt.

„Uznałem, że korzystanie z tej technologii ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo narodowe i dobre partnerstwo z Google”.  

Dr Lan Xue, doradca rządu chińskiego, oskarżył USA o prowadzenie zimnej wojny z użyciem technologii. 

Powiedział, że rozpoznawanie twarzy może okazać się „niezwykle pomocne” w identyfikacji podczas masowych zgromadzeń, jeśli dojdzie do poważnego wypadku, nie tylko w celu inwigilacji. 

Pomimo wycofania się Google z Projektu Maven, Departament Obrony nadal znajduje partnerów w Dolinie Krzemowej, aby wygrać wyścig AI.

„Jesteśmy w wyścigu, bierzemy udział w tym konkursie, do tego się to sprowadza” – powiedział Seth Moulton, przewodniczący US Future Defense Task Force.  

Conventional AI uses input to 'teach' an algorithm about a particular subject by feeding it massive amounts of information. Stock image

Konwencjonalna sztuczna inteligencja wykorzystuje dane wejściowe, aby „nauczyć” algorytmu na konkretny temat, dostarczając mu ogromne ilości informacji. Zdjęcie seryjne

Mówi, że firmy technologiczne powinny wspierać rząd, mówiąc, że wyścig zbrojeń AI może pewnego dnia „doprowadzić do konfliktu z Chinami”.

Profesor Stuart Russell, brytyjski ekspert ds. sztucznej inteligencji, obecnie pracujący na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, powiedział Panorama, że ​​„żyjemy na rozdrożu dla rasy ludzkiej”.

„Jeśli zrobimy to dobrze, może to być złota era dla ludzkości, zlikwidujemy biedę i choroby. Jeśli się pomylimy, możemy stworzyć globalną dyktaturę wzmocnioną technologią, możemy nawet stracić kontrolę nad światem na rzecz własnej technologii”.

BBC Panorama: Czy już się boisz, człowieku? został wyemitowany w BBC One 26 maja i można go obejrzećć w BBC iPlayer.

JAK SZTUCZNE INTELIGENCJE UCZĄ SIĘ KORZYSTAJĄC Z SIECI NEURONOWYCH

Systemy sztucznej inteligencji opierają się na sztucznych sieciach neuronowych (ANN), które próbują symulować sposób, w jaki mózg pracuje w celu uczenia się

Sieci SSN można nauczyć rozpoznawania wzorców w informacjach – w tym mowie, danych tekstowych lub obrazach wizualnych – i stanowią podstawę wielu zmian w sztucznej inteligencji w ostatnich latach.

Konwencjonalna sztuczna inteligencja wykorzystuje dane wejściowe, aby „nauczyć” algorytmu na konkretny temat, dostarczając mu ogromne ilości informacji.  

AI systems rely on artificial neural networks (ANNs), which try to simulate the way the brain works in order to learn. ANNs can be trained to recognise patterns in information - including speech, text data, or visual images

Systemy sztucznej inteligencji opierają się na sztucznych sieciach neuronowych (ANN), które próbują symulować sposób, w jaki mózg pracuje w celu uczenia się. Sieci SSN można nauczyć rozpoznawania wzorców w informacjach — w tym mowie, danych tekstowych lub obrazach wizualnych

Praktyczne aplikacje obejmują usługi tłumaczeń językowych Google, oprogramowanie do rozpoznawania twarzy Facebooka oraz filtry zmieniające obraz na żywo w Snapchacie.

Proces wprowadzania tych danych może być niezwykle czasochłonny i ogranicza się do jednego rodzaju wiedzy.

Nowa generacja sieci SSN, zwana Adwersarialnymi Sieciami Neuronowymi, stawia przeciw sobie spryt dwóch botów AI, co pozwala im uczyć się od siebie nawzajem.  

Takie podejście ma na celu przyspieszenie procesu uczenia się, a także udoskonalenie wyników tworzonych przez systemy sztucznej inteligencji.